reklama

Rusko přišlo kvůli dopingu o pekingské zlato sprinterské štafety, medaile se zpětně dočkají Brazilky

Doping Rusko Doping Rusko autor: Reuters
Rusko přišlo o první zlatou medaili z olympijských her v Pekingu 2008. Sprinterka Julije Čermošanská, která finišovala ve štafetě na 4x100 metrů měla podle nových otestování vzorků dopingový nález.

Rio de Janeiro - Rusko přišlo o zlatou medaili, kterou na olympijských hrách 2008 v Pekingu získala štafeta sprinterek na 4x100 metrů. Nové otestování vzorků totiž odhalilo užití dopingu u finišmanky Julije Čermošanské a Mezinárodní olympijský výbor dnes Rusku vítězství odebral.

Za ruskou štafetou doběhly v Pekingu na dalších místech týmy Belgie, Nigérie a Brazílie. Čermošanská startovala také ve finále dvoustovky, kde obsadila osmé místo. I v tomto případě byla kvůli užití stanozololu a turinabolu diskvalifikována.

Nové dopingové analýzy uchovaných vzorků z olympijských her 2008 odhalilo užití dopingu u 14 ruských sportovců, z toho deseti medailistů. Podle ruských médií měla pozitivní nález také oštěpařka Maria Abakumovová, která v tehdejší dramatické finálové bitvě prohrála s Barborou Špotákovou a získala stříbrnou medaili.

reklama