reklama

Ruská média se rozčilují nad zprávou o dopingu: Je to demonstrace síly

Nad olympijskými nadějemi Rusů v Riu se smráká, tamní média věří v zahraniční spiknutí. Nad olympijskými nadějemi Rusů v Riu se smráká, tamní média věří v zahraniční spiknutí. autor: Reuters
Ruští novináři považují zprávu Mezinárodní antidopingové agentury za neobjektivní a součást kampaně proti jejich zemi. "Sport je příliš velké pokušení na to, nezkusit ho využít," píše list Izvěstija.

Moskva - Ruská média jsou bez ohledu na svůj postoj k tamní vládě v jednom šiku rozhořčená výsledky zprávy Mezinárodní antidopingové agentury (WADA) o státem řízeném dopingu v zemi.

Zprávu považují za neobjektivní a cela kampaň je prý namířena proti Rusku a má za cíl znemožnit jeho sportovců cestu na olympiádu do Rio de Janeira.

MOV zkoumá, jak legálně vyloučit Rusko z olympiády. Zatím mu zakáže pořádání velkých akcí MOV zkoumá, jak legálně vyloučit Rusko z olympiády. Zatím mu zakáže pořádání velkých akcí Čtěte zde

Státem vlastněná Rossiskaja Gazeta přišla s teorií, že WADA není politicky neutrální. Naopak právě ona má být epicentrem protiruské kampaně. "Komise WADA, která měla připravit závěrečnou zprávu pod dohledem svého kanadského šéfa, se označuje jako 'nezávislá'. To je dost nestandardní," cituje britská BBC z článku Nikolaje Dolgopolova.

"Práce probíhala tak, jako by ji někdo řídil. Musíme obvinit Rusy, tečka," dodal autor.

V tom samém materiálu je podobného názoru také akademik Andrej Smolenský: "To není zpráva, to je fraška."

Také Kremlu nakloněný list Izvěstija si myslí, že je za tím víc. Podle jeho úvodníku se ruští sportovci stali jen figurkou na geopolitické šachovnici. "Sport je příliš velké pokušení na to, nezkusit ho využít," píše deník.

Putin podržel ruského ministra sportu. Navzdory zprávě WADA Putin podržel ruského ministra sportu. Navzdory zprávě WADA Čtěte zde

V podobném duchu se ale nevyjadřují jen provládní média. Také Andrej Kolesnikov z Moskevského Carnegieho centra píše v anglicky psaném liberálním ekonomickém deníku RBC, že Rusko je terčem cílené provokace.

"Pro nás je důležité  zúčastnit se olympiády. Je to kvázi-válka, demonstrace síly," domnívá se zkušený ruský žurnalista.

I další ruská média lamentují i nad nevyhnutelným dopadem celého skandálu, tedy tím, že země byla vyloučena  účasti na srpnové olympiádě v Riu.

"Zbývá jen pár hodin, než bude ruský sport postaven mimo zákon," napsala Natala Marjančiková ve Sport Expressu.

Zároveň však vidí světlo na konci tunelu: "Tento dokument má řadu slabých míst. Od špatných příjmení až po absenci konkrétních jmen sportovců."

Rusko při hrách v Soči krylo doping svých sportovců. Vylučte zemi z her v Riu, vyzývá WADA Rusko při hrách v Soči krylo doping svých sportovců. Vylučte zemi z her v Riu, vyzývá WADA Čtěte zde

V tom samém listě se ale objevil v Rusku dnešních dnů výjimečný názor, že WADA má pravdu. Přišel s ním bývalý úspěšný tenista Jevgenij Kafelnikov.

"Nemyslím, si, že obvinění proti ruského sportu jsou dílem našich nepřátel. Není možné, aby představitelé WADA jen tak vypustili do světa pouhé drby. Evidentně se takové věci děly," míní bývalá světová jednička.

reklama