reklama

Bral bůhví jaké preparáty, říká ruský prezident Putin o klíčovém svědkovi dopingové kauzy

Vladimir Putin Vladimir Putin autor: Reuters
Načasování dopingového skandálu kolem ruského sportu se řídilo termíny v politickém kalendáři. Prohlásil to v Moskvě prezident Vladimir Putin.

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin se přidal k názoru ruských médií, že dopingový skandál má ovlivnit tamní politickou scénu před březnovými prezidentskými volbami.

Putin přiznal, že vinu na aféře nese částečně samo Rusko, protože reálné případy dopingu byly skutečně odhaleny. Doufá, že Rusko bude s mezinárodními antidopingovými orgány a Mezinárodním olympijským výborem udržovat konstruktivní vztahy a bude s nimi "klidně" spolupracovat. "Budeme ale hájit ruské sportovce, a to i před občanskými soudy," upozornil kremelský šéf.

Popřel také tvrzení jednoho z nejdůležitějších svědků, bývalého šéfa ruské protidopingové laboratoře Grigorije Rodčenkova. Právě on státem řízený doping popsal mezinárodním vyšetřovatelům, Rusové ho ale označují za lháře.

Rodčenkov se nyní skrývá v USA. Sám Putin ve čtvrtek o Rodčenkovi řekl, že je pod kontrolou amerických tajných služeb, které mu dávají "bůhví jaké preparáty"

Výkonný výbor MOV minulý týden vyloučil Rusko z únorových olympijských her v Pchjongčchangu. Pod neutrální vlajkou a s označením "olympijský sportovec z Ruska" budou moci v Koreji startovat pouze prokazatelně "čistí" ruští sportovci. MOV vycházel ze závěrů dvou komisí, které prověřovaly podezření ze státem řízeného dopingu v Rusku a případy podvodů při olympijských hrách 2014 v Soči.

Mezinárodní sportovní federace obdržely od Světové antidopingové agentury WADA jména přibližně 300 ruských sportovců, kteří figurovali na seznamu moskevské laboratoře a využívali možnosti výměny pozitivních vzorků za čisté. Podle webu insidethegames.biz jde o zimní i letní sporty a mezi podezřelými jsou sportovci, kteří se připravují na únorové olympijské hry v Pchjongčchangu.

V databázi moskevské antidopingové laboratoře bylo kolem deseti tisíc jmen. Tři stovky sportovců byly na seznam WADA zařazeny na základě toho, že patří ve svých disciplínách mezi nejlepší a závodí na mezinárodní úrovni.

Zavinili jsme si to sami, prohlásil Putin. Ruským sportovcům v účasti na olympiádě bránit nebude Zavinili jsme si to sami, prohlásil Putin. Ruským sportovcům v účasti na olympiádě bránit nebude Čtěte zde
reklama