reklama

Ruští sportovci mají problém. Jak dokázat nevinu, když záznamy chybí?

autor: ČTK
Kvůli zmanipulovaným datům z moskevské laboratoře budou mít ruští sportovci problém dokázat svou nevinu, tvrdí hlavní svědek ve vyšetřování organizovaného dopingu v Rusku Grigorij Rodčenkov.

Právě dokázání toho, že nemají s dopingovým systémem nic společného, bude pro ruské sportovce nezbytné pro zisk neutrálního statutu. A jen tak budou moci příští čtyři roky závodit na olympijských hrách nebo mistrovství světa, pokud budou uplatněny pondělní sankce Světové antidopingové agentury WADA.

Trest pro Rusy podle Putina porušuje chartu. Podle Isinbajevové je vražedný Trest pro Rusy podle Putina porušuje chartu. Podle Isinbajevové je vražedný Čtěte zde

Výkonný výbor vynesl trest v reakci na zmanipulování dat, která Rusové předali zástupcům WADA letos v lednu. Vymazány byly mimo jiné soubory spojené s pozitivními dopingovými testy, které mohly vést k identifikaci hříšníků.

Bývalý šéf moskevské antidopingové laboratoře Rodčenkov považuje zfalšování údajů za velký problém pro "čisté" ruské sportovce. "LIMS, unikátní databáze mé laboratoře, byla zmanipulována. Spousty souborů a výsledků byly smazány. Kdo může říct, jestli jsou v Rusku nějací čistí sportovci, když byla klíčová data ztracena?" uvedl na serveru insidethegames.biz Rodčenkov.

Rusové podle něj posledními podvody ublížili hlavně sami sobě a svým sportovcům. "Rusko si kope vlastní hrob a ničí šance čistých ruských sportovců na závodění. Pokud byly soubory smazány, tak jak mohou sportovci věrohodně dokázat svoji nevinu?" doplnil Rodčenkov.

Ruská strana považuje trest za neoprávněný. Ministr sportu Pavel Kolobkov vysvětloval nesrovnalosti v datech technickými důvody. Rusko má 21 dní na případné podání odvolání. Pak by se případem zabývala sportovní arbitráž CAS.

Svět sportu to poškodí víc než Rusko, kauza se táhne od roku 2015, kdy se mapoval systematický doping. Jakou roli v tom hraje Putin, nikdo nedokáže. Martin Veselovský |  13:04
reklama