reklama

Sáblíková chtěla odletět domů. Teď už je v Pchjongčchangu spokojená, i když neví, co od sebe čekat

Martina Sáblíková na olympijském oválu Martina Sáblíková na olympijském oválu autor: ČOV/Pavel Lebeda
Česká rychlobruslařská hvězda může v Jižní Koreji překonat rekord Emila Zátopka.

Kangnung - Po prvním tréninku v dějišti olympijských her v Pchjongčchangu chtěla rychlobruslařka Martina Sáblíková radši odletět zpátky domů, jak se jí špatně jezdilo, v dalších dnech se ale pocity zcela otočily. Dokonce nyní trénink na ledě vynechala, neboť si chtěla uchovat dobré rozpoložení.

"Předevčírem se mi jezdilo celkem fajn a měla jsem strach, že to bude špatné, že se ten pocit zkazí. Takže si ho možná budu kazit až dneska," pousmála se Sáblíková v rozhovoru s novináři dva dny před prvním startem na olympiádě v Koreji.

V průběhu sezony měla třicetiletá česká reprezentantka velké problémy se zády, dva měsíce pořádně netrénovala a vynechala i lednové mistrovství Evropy. Teď je ale v pohodě. "Člověk se na ledě cítí trochu jinak, i časy vypadají trochu jinak, což mě uklidnilo. První dny, co jsem byla na ledě, jsem chtěla letenku zpátky do Česka," přiznala Sáblíková.

Problémem byl zřejmě i fakt, že před otevřením olympijských sportovišť dva týdny netrénovala na ledě, neboť do Koreje odletěla s ohledem na aklimatizaci s výrazným předstihem.

Porovnávat pocity s tím, jak se cítila na předchozích olympiádách v Soči a Vancouveru, kde získala tři zlaté, stříbrnou a bronzovou medaili, ale nechtěla. "Je to něco úplně jiného. V minulých sezonách jsem před olympiádou vyhrála nějaký závod nebo jsem jich vyhrála víc. Teď jsem byla třikrát na pódiu," připomněla pro sebe nezvyklé výsledky v této sezoně.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka přiznala, že by se s triumfem asi cítila lépe. "Má to svoje pro a proti. Člověk teď může překvapit. Cítím se daleko lépe. Měla jsem problémy se zády, které mě limitovaly. Ale nevím, jak bych na tom byla, kdybych problémy neměla. Je to takové zvláštní," pokrčila rameny.

Video: Tady bude Sáblíková bojovat o zlato. Podívejte se na rychlobruslařský ovál v Kangnungu Video: Tady bude Sáblíková bojovat o zlato. Podívejte se na rychlobruslařský ovál v Kangnungu Čtěte zde

Uvědomuje si, že fanoušci od ní medailový úspěch v Pchjongčchangu očekávají. "I proto je tu ta nervozita. Všichni čekají, že přivezu domů placku a já nevím, jak na tom jsem. Tahle nevědomost je zvláštní. V předchozích letech jsem věděla, že když něco opravdu nepohnojím sama, že bych si placku měla odvézt. Teď nevím, jestli jsem na to připravená i fyzicky. Petr říká, že jo, ale já mám strach, že to tak není. Že mi trénink bude chybět," podotkla.

Medailovou radost by ráda prožila znovu. "Jasně, že ji chci. Kdo by nechtěl medaili?" uvedla. "Medaile je super a pocit stát na stupních je nezapomenutelný. Kdo si to vyzkoušel, tak ví, co to je. Samozřejmě i proto jsem tady. Proto jsem to nechtěla vzdát a řekla, že sem odjedu, ať by ta záda vypadala jakkoliv. Řekla jsem, že bych tady chtěla závodit a o kovy se poprat," řekla Sáblíková.

Pokud v Pchjongčchangu dokáže vyhrát závod na 3000 nebo 5000 metrů, překonala by Sáblíková olympijskou bilanci legendárního běžce Emila Zátopka, který získal čtyři zlata a stříbro. "Tak na to se mě teď někdo zeptal poprvé," pousmála se. "Asi jsem to někde slyšela, ale to už je dávno. Určitě na to teď nemyslím," doplnila vážněji.

Češi získali sedm medailí, vyhrálo Norsko. Projděte si výsledky olympiády v Koreji Češi získali sedm medailí, vyhrálo Norsko. Projděte si výsledky olympiády v Koreji Prohlédněte zde
reklama