Norové zválcovali běžkařskou konkurenci. I přes pád senzačně vyhrál Krüger, Jakš dojel devátý

11. 2. 2018 8:33
Překvapivým vítězem závodu na 2×15 km se navzdory pádu krátce po startu stal Simen Hegstad Krüger z Norska.
ZOH 2018, skiatlon: pád po startu (Denis Špicov, Andrej Larkov a Simen Hegstad Krüger) | Foto: Reuters

Pchjongčchang - Český běžec na lyžích Martin Jakš obsadil ve skiatlonu na olympijských hrách v Pchojngčchangu deváté místo. Za vítězným Simenem Hegstadem Krügerem z Norska dojela dvojice krajanů: Martin Johnsrud Sundby a Hans Christer Holund.

Zbývající dva čeští běžci Petr Knop a Aleš Razým skončili na 38. a 55. místě.

Jakš si dojel pro nejlepší individuální výsledek na olympiádě v kariéře. "Zatím jsem hlavně unavený, ale jo, jsem nadšený," řekl. Jeho dosavadním olympijským maximem bylo 27. místo ve skiatlonu před čtyřmi lety v Soči a stejná příčka ve stíhacím závodu na 30 km z her ve Vancouveru. V Kanadě v roce 2010 získal také bronz ve štafetě.

Jednatřicetiletý český reprezentant za Krügerem zaostal o 34 sekund a nechal za sebou mimo jiné i hlavního favorita a vedoucího muže Světového poháru Nora Johannese Klaeba, který doběhl desátý deset vteřin za Jakšem. "Dobrý skalp, ale mrzí mě Alex Harvey," jmenoval Kanaďana, kterého dojížděl v cílové rovince. "Říkal jsem si, že do něj půjdu, ale pak si mě všiml včas a je přece jenom rychlejší."

Jakš dlouho běžel i před Krügerem, protože čtyřiadvacetiletý Nor při olympijském debutu v prvním kole upadl a na čelo ztrácel až čtyřicet sekund. Dokázal se však vrátit a v polovině závodu už byl na 14. místě. O překvapivém triumfu pak Krüger rozhodl úspěšným útokem v předposledním kole.

"Je to nepopsatelný pocit, je to skvělý den, který přitom odstartoval nejhůř, jak mohl," uvedl Krüger. Po pádu si totiž myslel, že je bez šance na úspěch. "Hlavně proto, že od startu nasadili velké tempo. Takže jsem doufal, že v tom větru nebude chtít nikdo jet vepředu a táhnout ostatní, tempo opadne a já budu mít šanci je dojet," dodal.

Krüger si připsal první velký úspěch v kariéře, protože ve Světovém poháru má na kontě zatím jediné vítězství a v průběžném pořadí mu v této sezoně patří až 15. příčka. Bronzový medailista ze skiatlonu v Soči Sundby byl druhý o osm sekund, Holund zaostal o deset. Čtvrté místo obsadil Rus Denis Spicov, který v prvním kole upadl spolu s Krügerem.

Běh na lyžích

Muži - skiatlon (2×15 km): 1. Krüger 1:16:20,0, 2. Sundby -8,0, 3. Holund (všichni Nor.) -9,9, 4. Spicov (OSR) -12,7, 5. Manificat (Fr.) -14,2, 6. D. Cologna (Švýc.) -25,1, 7. Musgrave (Brit.) -25,7, 8. Harvey (Kan.) -33,4, 9. Jakš (ČR) -33,8, 10. Klaebo (Nor.) -43,4, …38. Knop -3:52,1, 55. Razým (oba ČR) -7:13,8.