reklama

Zmatek cyklistek. Nizozemka mylně slavila zlato: Nevěděla jsem, že už někdo dojel

Annemiek van Vleutenová oslavovala vítězství, přitom byla v olympijském závodě druhá. Annemiek van Vleutenová oslavovala vítězství, přitom byla v olympijském závodě druhá. autor: Reuters
Silniční olympijský závod cyklistek vyhrála senzačně Rakušanka Anna Kiesenhoferová před Nizozemkou Annemiek van Vleutenovou a Italkou Elisou Longovou Borghiniovou, která tak obhájila pět let starý bronz z Ria de Janeiro. Jediná česká zástupkyně ve startovním poli Tereza Neumanová obsadila 33. místo.

Třicetiletá Kiesenhoferová strávila celý závod o délce 137 kilometrů v úniku a pro zlato si dojela s náskokem minuty a čtvrt. Suverénně největším úspěchem kariéry se tak postarala o historicky vůbec první medaili pro Rakousko v ženských cyklistických disciplínách olympijských her.

Cyklistické drama: přes 180 km byl český dres v čele, zlato míří do Ekvádoru Cyklistické drama: přes 180 km byl český dres v čele, zlato míří do Ekvádoru Prohlédněte zde

Neumanová ztratila na vítězku přes sedm minut. Obhájkyně zlata z Ria Nizozemka Anna van der Breggenová, která patřila k hlavním favoritkám i dnes, skončila až patnáctá. Čtvrtou příčku obsadila Lotte Kopecká z Belgie, pátá byla další z favoritek a vítězka silničního závodu na OH v Londýně 2012 - všestranná nizozemská legenda Marianne Vosová.

Únik, jež se nakonec ukázal jako zásadní v boji o titul olympijské šampionky, se zrodil záhy po startu. Skupinka čítala zprvu pět uprchlic a vypracovala si více než desetiminutový náskok. Až do posledních kilometrů se z ní vedle Kiesenhoferové udržely před hlavním polem Izraelka Omer Šapiraová s Polkou Annou Plichtovou, jimž Rakušanka odjela 40 kilometrů před koncem, ale těm došly síly.

Šokující triumf Kiesenhoferové, která jezdila naposledy v roce 2017 za ženský tým stáje Lotto-Soudal a od té doby nemá profesionální kontrakt, nejlépe dokumentoval dojezd Van Vleutenové, která v cíli zprvu slavila vítězství, než se dozvěděla, že Rakušanka svůj únik dotáhla k úspěšnému konci a musí se tak spokojit se stříbrem.

Svou roli sehrál v tu chvíli pravděpodobně i fakt, že během olympijského závodu je zapovězeno využívat vysílačky pro kontakt s týmem, na něž jsou jinak cyklisté zvyklí. "Zmýlila jsem se, vůbec jsem nevěděla, že už někdo dojel přede mnou," přiznala Van Vleutenová.

Nebyla ale ani zdaleka sama, kdo byl z celé situace zmatený. Stejně tak se domnívala, že vítězkou je favorizovaná Nizozemka, i Britka Lizzie Deignanová a další závodnice. "Ne, vážně jsem nevěděla o tom, že byla ještě nějaká závodnice před námi. Když jsme dohnaly Plichtovou a Šapiraovou, tak jsem se domnívala, že se jede o zlato," přitakala Van der Breggenová.

XXXII. letní olympijské hry v Tokiu:

Silniční cyklistika:

Ženy - závod s hromadným startem (137 km):

1. Kiesenhoferová (Rak.) 3:52:45, 2. Van Vleutenová (Niz.) -1:15, 3. Longová Borghiniová (It.) -1:29, 4. Kopecká (Belg.) -1:39, 5. Vosová (Niz.), 6. Brennauerová (Něm.), 7. Riveraová (USA), 8. Cavalliová (It.) všechny -1:46, …33. Neumanová (ČR) -7:02.

reklama