Slováci slaví další stříbro biatlonistky Kuzminové, Vítková byla ve vytrvalostním závodě osmnáctá

15. 2. 2018 11:12
Senzační vítězství si vyjela Švédka Öbergová, která dosud ve Světovém poháru nikdy nebyla ani na stupních vítězů.
Anastasia Kuzminová ve vytrvalostním závodě na ZOH 2018
Anastasia Kuzminová ve vytrvalostním závodě na ZOH 2018 | Foto: Reuters

Pchjongčchang - Biatlonistka Veronika Vítková měla ve vytrvalostním závodě k další olympijské medaili daleko, se třemi trestnými minutami skončila osmnáctá. Po bronzu ze sprintu a sedmém místě ve stíhačce zaznamenala svůj nejhorší výsledek na zimních hrách v Pchjongčchangu.

Senzační olympijskou vítězkou se díky bezchybné střelbě a rychlému běhu stala dvaadvacetiletá Švédka Hanna Öbergová, která dosud nikdy nebyla ve Světovém poháru na stupních vítězů.

Vítková podobně jako několikrát v této sezoně minula hned první ránu vleže. "Stávalo se mi to, ale tady na olympiádě se mi to nestalo ani jednou. Nejde říct, že moje první rána je kritická," řekla. Po jedné chybě udělala i na dalších dvou položkách, a ačkoliv solidně běžela a závěrečnou střelbu zvládla čistě, dělily ji od medaile zhruba dvě a tři čtvrtě minuty.

"Bohužel jsem nedokázala využít podmínek," řekla Vítková k počasí, které oproti předešlým mrazům a větru bylo k biatlonistkám přívětivé. Nerozebírala, kam namířila tři nepřesné rány. "Šly mimo, no. Nevím vůbec kam," krčila rameny. Běžecky se oproti stíhačce cítila dobře. "Dalo by se to přirovnat i ke sprintu," řekla.

S více než tříminutovým odstupem se dívala na záda Öbergové, která zaskočila všechny favoritky a ještě překonala překvapivé stříbro dvacetiletého krajana Sebastiana Samuelssona ze stíhačky. V této sezoně Světového poháru absolvovala jen tři individuální závody, ale na olympiádě v Pchjongčchangu se jí daří. Ve sprintu skončila sedmá a ve stíhacím závodě se posunula na pátou příčku. To bylo dosud jejím maximem mezi elitou, pátá byla i loni ve stíhačce v Ruhpoldingu.

"Nechápu, jak jsem to dokázala. Ale hodně jsem se soustředila na střelnici a také se mi dařilo běžecky," uvedla Öbergová. Samotnou ji její výkon překvapil. "Čtyři nuly jsem zatím dala jen jednou v životě, když jsem vyhrála juniorské mistrovství světa," připomněla své triumfy na šampionátu v Brašově v roce 2016, kde po sprintu vyhrála i stíhačku.

Öbergová se stala druhou biatlonovou olympijskou šampionkou ze Švédska. Navázala na Annu Carin Žídkovou, manželku současného servismana českých biatlonistů Tomáše Žídka, která ještě pod dívčím jménem Olofssonová triumfovala v závodě s hromadným startem na ZOH 2006 v Turíně.

Suverénně nejrychlejší běh vynesl k další stříbrné medaili slovenskou reprezentantku Anastasii Kuzminovou, která kvůli dvěma chybám na střelnici ztratila na vítěznou Seveřanku 24,7 sekundy. Vítězka sprintu i stíhačky Laura Dahlmeierová z Německa byla tentokrát s jednou trestnou minutou třetí.

V závodě, který byl kvůli větru přeložen ze středy na dnešek, se nedařilo ani dalším českým biatlonistkám. Eva Puskarčíková byla 44., Markéta Davidová obsadila 57. místo a Jessica Jislová skončila na 72. příčce. Z Češek se do sobotního závodu s hromadným startem probojovala s Vítkovou premiérově mezi elitou i Davidová, což vyplývá z provizorní startovní listiny.

Biatlon - vytrvalostní závody:

Ženy (15 km):

1. Öbergová (Švéd.) 41:07,2 (0 tr. minut), 2. Kuzminová (SR) -24,7 (2), 3. Dahlmeierová -41,2 (1), 4. Preussová (obě Něm.) -59,7 (0), 5. P. Fialková (SR) -1:02,3 (1), 6. Hojniszová (Pol.) -1:54,8 (1), 7. Wiererová (It.) -2:08,6 (2), 8. E. Gasparinová (Švýc.) -2:15,2 (1), 9. Hildebrandová (Něm.) -2:31,4 (1), 10. Skardinová (Běl.) -2:33,0 (1), …18. Vítková -3:24,3 (3), 44. Puskarčíková -5:14,8 (3), 57. Davidová -5:59,5 (5), 72. Jislová (všechny ČR) -7:53,4 (5).