reklama

Stojíme na místě, s USA jsme něco podcenili, litují Slováci. Přijdou o jisté místo na OH?

Gólman Laco bojoval i mimo branku, přesto slovenské naděje vyhasly. Norové slavili historický postup Prohlédněte si fotografie ze zápasu Slovensko - USA, který rozhodl o tom, že ve čtvrtfinále ZOH se čeští hokejisté utkají s americkým výběrem, a také snímky z duelu Norů se Slovinci. Foto: Reuters
Udělali odvážný řez, zaujali překvapivou nominací, přesto slovenští hokejisté opět končí na olympiádě už v kvalifikaci.

Praha - Když Slováci zkraje her v Pchjongčchangu srazili sbornou, největšího favorita turnaje, navnadili fanoušky na nečekanou jízdu. Jenže poté podlehli Spojeným státům i Slovinsku a ve skupině skončili poslední.

Aby prošli do čtvrtfinále proti Česku, museli zvládnout odvetu s USA. Místo dalšího vyrovnaného klání, které očekával i Vladimír Vůjtek, ale vyhořeli. Prohráli jasně 1:5. 

"Američané byli zkrátka ve všem lepší. Turnaj je těžké hodnotit, nedá se říct, že bychom se za ty roky někam posunuli, stojíme na místě," řekl veřejnoprávní stanici RTVS bývalý reprezentant Michal Hudec. "Musíme vychovat další generaci, nejde pořád spoléhat na Ladislava Nagyho a Tomáše Surového."

Slováci celkově skončili jedenáctí, tedy předposlední. Stejně jako před čtyřmi roky v Soči, kde v kvalifikaci neprošli přes Česko.

"Škoda, moc jsme chtěli, ale myslím, i když je zbytečné se k tomu vracet, že jsme si všechno prohráli v zápase proti Slovincům," připomněl Nagy porážku 2:3 v nájezdech.

Slováci v klíčovém boji proti USA ještě zvládli první třetinu, ale do druhé vstoupili katastrofálně. Po minutě a půl prohrávali 0:1 a krátce nato šli do tří. Michal Čajkovský navíc dostal trest na pět minut a do konce utkání. Obrovskou výhodu soupeř využil.

Vše k olympijským hrám v aplikaci Facebook Messenger

Vše k olympijským hrám v aplikaci Facebook Messenger

Objednejte si zasílání zpráv přes aplikaci Facebook Messenger. Přihlaste se přes svůj účet na Facebooku, klikněte na tlačítko "Začněte" a vyberte si zpravodajství podle vaší preference.

"Před zápasem jsem si říkali, že musíme hrát co nejvíc v pěti, protože americké přesilovky jsou dobré. Ale zase se nám to nepodařilo," nechápal Nagy.

"Ve velkých utkáních takový výkon nestačí," přidal brankář Ján Laco. "Něco jsme chtěli udělat jinak a něco jsme podcenili, čehož Američané využili."

Slovensko vyhrálo v Pchjongčchangu jediný ze čtyř duelů a mělo záporné skóre 7:12. Nejlepším střelcem byl bek Peter Čerešňák, jenž skóroval dvakrát. Žádný útočník nenasbíral víc než dva body. Gólmani Laco a Branislav Konrád měli neoslnivou úspěšnost zákroků kolem 90 procent.

"S naším vystoupením nejsem spokojený. Nepostoupili jsme do čtvrtfinále a takhle vysoká prohra je krutá," řekl reprezentační kouč Craig Ramsay. "Udělali jsme několik velkých chyb, na mysli mám hlavně vyloučení."

Ramsay před několika týdny překvapil, když na olympiádu nevzal žádného hokejistu z bratislavského Slovanu nebo gólmana Libora Hudáčka.

"Po nominaci hodně lidí pochybovalo o našich hráčích," připomněl obránce Dominik Graňák. "Celkově mám ale dobrý pocit. Tým pod novým vedením funguje. Věřím, že když budeme pokračovat v dosavadní práci, výsledky přijdou. Teď je ale předčasné myslet na velký úspěch. Měli jsme výrazné mezery."

Budoucnost vidí pozitivně

Práci kanadského kouče Ramsayho a generálního manažera Miroslava Šatana hodnotí pozitivně i další hráči.

"Zavedl se tady určitý systém, který delší dobu chyběl. Je to slibný krok do budoucnosti," řekl kapitán Surový.

"Byla to velká škola pro mladé kluky," hodnotil olympiádu Nagy. "Zjistili, že na takovém turnaji rozhodují maličkosti. Miro Šatan i Craig Ramsay odvedli skvělou práci a budoucnost vidím pozitivně."

"Ostudu jsme si určitě neudělali," dodal asistent trenéra Vladimír Országh.

Ramsay se slovenské reprezentaci upsal do domácího mistrovství světa 2019. Pokud jeho svěřenci neutnou sérii špatných výsledků, o další olympiádu nejspíš budou muset bojovat v kvalifikaci. Na letošní hry postoupila přímo domácí Korea a prvních osm zemí v žebříčku IIHF. Momentálně je Slovensko jedenácté.

Češi získali sedm medailí, vyhrálo Norsko. Projděte si výsledky olympiády v Koreji Češi získali sedm medailí, vyhrálo Norsko. Projděte si výsledky olympiády v Koreji Prohlédněte zde
reklama