Slovensko má druhé zlato díky Mateji Tóthovi, Drahotová skončila desátá

Aktualizováno 19. 8. 2016 21:46
Úřadující světový šampion Matej Tóth získal v olympijském závodě na 50 kilometrů chůze druhé zlato pro Slováky. Díky druhému zlatu se Slováci posunuli na 32. příčku v pořadí národů, Češi jsou o deset míst za nimi. V ženském závodě na dvacetikilometrové trati skončila česká závodnice Anežka Drahotová desátá.
Matěj Tóth při závodě.
Matěj Tóth při závodě. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Anežka Drahotová obsadila v olympijském závodě v chůzi na 20 kilometrů desáté místo. Jednadvacetiletá česká reprezentantka dorazila do cíle se ztrátou dvou minut a osmi sekund za vítěznou Liou Chung z Číny (1:28:35), jež olympijský primát přidala k titulu mistryně světa. Mužský chodecký maraton na 50 km se stal kořistí favorizovaného Mateje Tótha, díky němuž slovenská výprava získala v Riu druhé zlato. Čech Lukáš Gdula byl diskvalifikován.

Drahotová, osmá žena z loňského mistrovství světa, se do poloviny závodu držela v čelním, zhruba patnáctičlenném balíku chodkyň. Teprve poté přestala stačit tempu favorizovaných Číňanek, které postupně skupinu roztrhaly a nakonec při absenci potrestaných ruských závodnic získaly stejně jako na MS v Pekingu dvě medaile. Za vedoucí ženou letošních tabulek Liou Chung se ale v těsném finiši musela vicemistryně světa Lü Siou-č' tentokrát spokojit s bronzem, protože ji porazila Mexičanka Maria Guadelupe Gonzálezová.

První zlato z atletiky pro Slovensko v historii

Úřadující mistr světa Tóth zvítězil před Jaredem Tallentem z Austrálie a postaral se o první cenný kov z atletických soutěží pod pěti kruhy v samostatné slovenské historii. V Riu napodobil vodní slalomáře Ladislava a Petera Škantárovy, kteří triumfovali na deblkanoi.

Bronz nakonec získal po protestu kanadské výpravy Evan Dunfee. Rozhodčí dodatečně diskvalifikovali původně třetího Japonce Hirookiho Araie za incident v posledním okruhu. Dunfee v něm dostal od soupeře, který nasadil k trháku, ránu do zad a zcela ho rozhodil z rytmu.

Nejlepší čas sezony

Třiatřicetiletý Tóth zvítězil v druhém nejlepším čase letošního roku 3:40:58. Rychleji letos zvládl nejdelší atletickou trať jen světový rekordman Yohann Diniz z Francie, který také v úvodu olympijského závodu udával tempo a v jednu chvíli měl zhruba až dvouminutový náskok. Pak si ale trojnásobný mistr Evropy prožil několik krizí, opakovaně zastavil, dokonce se i na trati zhroutil, přesto došel do cíle jako osmý s téměř šestiminutovou ztrátou.

Nadějný únik se podařil i Tallentovi, ale Tóthovu útoku v závěru nestačil. "Byla to jedna z nejtěžších padesátek v kariéře, ale žádná krize mě nepostihla. Stále jsem si držel svoje pocity a při každém nástupu si říkal: 'Jen si jdi to svoje a tímhle tempem dojdeš do cíle'. Zrychlit jsem si nemohl dovolit," řekl slovenským médiím Tóth.

Jednatřicetiletý Tallent se tak musel opět po čtyřech letech spokojit se stříbrnou medailí, byť v Riu startoval jako dodatečně korunovaný obhájce prvenství po letošní diskvalifikaci tehdejšího vítěze Sergeje Kirďapkina z Ruska za doping. Slovenský favorit jej porazil o 18 sekund, Arai zaostal o dalších dvanáct.

Chyboval Gdula?

Gdula si chybné techniky nebyl vědom. "Musím to zkonzultovat s trenérem, co na to řekne. Přišlo mi, že jsem šel víceméně normálně, jak chodím, a problémy nemívám. Na závodech u nás ani ve světě," divil se Gdula. Na náročné trati za vysokých teplot si držel vlastní tempo, ale po chvíli měl žaludeční potíže. "Musel jsem si odskočit, ale to na to velký vliv nemělo, pak jsem se vrátil zpátky do tempa," uvedl český chodec.

Tóth je druhým slovenským olympijským vítězem v Riu. Napodobil vodní slalomáře Ladislava a Petera Škantárovy, kteří triumfovali na deblkanoi.