reklama

Souboj titánů je tady. Synek chce konečně zlato, věčný rival Drysdale se ale nemíní vzdát

Ondřej Synek Ondřej Synek
Skifař Ondřej Synek bude v sobotu bojovat o poslední zlatou medaili, která mu chybí ve sbírce úspěchů. O tu olympijskou. V cestě ovšem stojí kamarád a největší životní rival Novozélanďan Mahé Drysdale. Ten v Rio de Janeiru rozhodně nedá nic zadarmo.

Rio de Janeiro - Mohli je rovnou posadit vedle sebe a vyslat po vodě, aby si to hned rozdali o zlato. Ale pravidla jsou neúprosná, a tak museli skifaři Ondřej Synek a Mahé Drysdale z Nového Zélandu absolvovat rozjížďky, čtvrtfinále i semifinále, přestože bylo od začátku jasné, že olympijské finále v Rio de Janeiru bude opět hlavně o nich dvou. V sobotu v 15:30 českého času se už ale ukáže, kdo je lepší a kdo si zaslouží titul šampiona.

Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Prohlédněte zde

Ten příběh už je starý zhruba 11 let. Tehdy v Mnichově na Světovém poháru vyhrál ve finále Drysdale, na dalším podniku v Lucernu mu to sotva dvaadvacetiletý rodák z Brandýsa nad Labem vrátil.

Od té doby neustálého soupeření a přetahování se mezi nimi ukovalo pevné přátelství. Oba o sobě mluví s obrovským respektem. Novozélanďan je sice o čtyři roky starší a má na kontě o jeden titul mistra světa víc, ale oba je pojí jeden společný zájem, touha vítězit.

"Co mě pořád motivuje se připravovat na nejvyšší úrovni? Ten pocit vítězství. Miluji vítězit, vždycky, když je ráno zima, já jsem unavený a vyrážím trénovat na vodu, vybavím si, jaký krásný pocit to je vyhrát závod, postavit se na ten nejvyšší stupínek a jak moc nesnáším, když jsem někde pod ním," řekl před lety veslařskému serveru rowperfect.co.uk Drysdale.

Český skifař je na tom obdobně. Jako vyučený zlatník ani nemůže brát nic jiného než ty nejcennější medaile. Však je také čtyřnásobný mistr Evropy i světa, ale jedno zlato mu stále chybí, to olympijské.

"Čtyři roky trénuju a připravuju se na něco, co musím prodat v sedmi minutách, to je na tom nejtěžší. Ale chci uspět jako Lukáš Krpálek. Nezaváhat v klíčové chvíli, to dělá šampiony," prohlásil Synek před sobotním finále.

Chci být šampion jako Krpálek, hlásí před finále skifu Synek Chci být šampion jako Krpálek, hlásí před finále skifu Synek Čtěte zde

Už dvakrát měl k olympijskému zlatu blízko, dvakrát byl stříbrný. V Pekingu slavil Nor Olaf Tufte, Drysdale dojel třetí a v cíli zkolaboval, okamžitě šel na kapačky. O čtyři roky později si v Londýně právě on dojel pro první místo.

"Olympiádu v Pekingu jsem opustil jako jiný sportovec. Poučil jsem se z té hořkosti a pocitu zmaru. Sice máte představu, jak závod vyhrajete, ale nemůžete se vyhnout komplikacím. Je to o tom, jak se s těmi komplikacemi vypořádáte," prohlásil na nzherald.co.nz novozélandský skifař s tím, že právě zkušenosti z Pekingu mu pomohly vyhrál v Londýně.

Drysdale: Potřetí jsem ve finále a potřetí s Ondrou vedle sebe

Z předchozích stříbrných olympijských závodů se ale poučil i Synek. Když ve čtvrtfinále v Riu narazil na Drysdela, soupeřil s ním jen 1 200 metrů, pak ubral a pošetřil síly. Navíc nechtěl hned odkrýt, kdo je na tom lépe.

"Věděli jsme oba dopředu, jak to dopadne. Ale počítá se finále a ne čtvrtfinále," ví Synek.

Živě: Milimetrový závěr a zlato pro Drysdalea, Synek skončil třetí Živě: Milimetrový závěr a zlato pro Drysdalea, Synek skončil třetí Čtěte zde

I v semifinále český reprezentant ušetřil síly, protože postoupil s přehledem. Stejně tak Drysdale. Ten se hned zaradoval, že jeho hlavní rival nebude ve finále chybět. "Mé třetí olympijské finále ve skifu a potřetí budeme s Ondřejem Synkem startovat vedle sebe," napsal Drysdale na svůj Facebook. Jako vítězové obou semifinále jim totiž patří prostřední dráhy.

"Bohužel s námi nebude Alan Campbell, mladá krev se dere nahoru," dodal Drysdale. Místo dalšího zkušeného Brita si totiž finále zajedou například Chorvat Damir Martin či Belgičan Hannes Obreno.

Přesto se čeká, že bitva o zlato bude jen o dvou jménech Synek a Drysdale. "Zatímco v Londýně mi bylo kvůli nervům na zvracení, teď si užívám každou minutu a těším se," hlásí sedmatřicetiletý Novozélanďan.

Pleased today is done and dusted. Semis are always a tough day, but happy to make it through to the A final unscathed. 4 Olympics, 4 A Finals. 3rd in the single and third time Ondřej Synek will line up beside me, unfortunately Alan Campbell (rower) won't be with us this time round as the young blood is coming through. Was great to see The Kiwi Pair get NZ's first gold yesterday and Rebecca Scown and Gen back it up with a silver today. Looking forward to tomorrow, the past 4 years now comes down to one seven minute test. In London I was vomiting with nerves, this time I'm enjoying every minute! Can't wait to jump on the pain train tomorrow and try to set the standard for Emma Twigg and the Kiwi Eights to follow. 10:32 Rio Time.

Zveřejnil(a) Mahe Drysdale dne 12. Srpen 2016
reklama