reklama

Soukup po zimě ukončí kariéru, Šlesingr se loučil s olympiádou

Jaroslav Soukup Jaroslav Soukup autor: Reuters
Páteční štafeta v Pchjongčchangu byla posledním olympijským závodem Michala Šlesingra i Jaroslava Soukupa.

Pchjongčchang - Dvojnásobný olympijský medailista biatlonista Jaroslav Soukup ukončí po sezoně kariéru. Jeho reprezentační kolega Michal Šlesingr absolvoval v Pchjongčchangu poslední olympijské hry, ale plánuje, že minimálně ještě sezonu vydrží, i kvůli Světovému poháru v Novém Městě na Moravě.

Pětatřicetiletý Soukup oznámil, že po zimě skončí, po dnešní štafetě mužů na olympiádě v Pchjongčchangu. "Už vám to řeknu, dál to nemá cenu," řekl muž, který bronzem před čtyřmi lety v Soči získal první českou olympijskou biatlonovou medaili. Pak se ještě v Rusku podílel na zisku stříbrného kovu ve smíšené štafetě.

Nevěděl ještě, jestli olympijská štafeta, kterou na třetím úseku převzal v čele, ale po stojce musel na trestné kolo, byla také jeho posledním závodem. Šéftrenér Ondřej Rybář s ním počítá na Světové poháry. "Ještě si o tom promluvíme. Po sezoně ale bude určitě konec," řekl mistr Evropy ze sprintu z roku 2006.

Vedle olympijských medailí a titulu mistra Evropy má Soukup ve sbírce i dva bronzy z mistrovství světa - z vytrvalostního závodu v Ruhpoldingu 2012 a ze smíšené štafety v Novém Městě na Moravě o rok později. "Nějaké výsledky tam byly. Mám na co vzpomínat a kariéra byla občas docela hezká," usmál se Soukup.

Nejvíc si považuje bronzu z olympiády v Soči. "To je samozřejmě nejvýš. Co může být výš? Olympiáda je jednou za čtyři roky a olympijská medaile je nejvíc. Ale na šampionátu v Ruhpoldingu jsem si ukázal, že můžu jezdit vysoko," řekl.

Prožil si také návrat po vážném zranění, ale po úspěšné olympiádě v Soči už neprožíval dobré závodní období. "Mohl dokázat další krásné výsledky, ale nikomu do hlavy nevlezete," mrzelo Rybáře. "Ale Jardovi vděčím za spoustu zážitků a jsem rád, že jsem ho potkal. Vzpomínek je strašně moc pěkných," řekl.

Zatím jen loučení s olympiádou má za sebou další z úspěšné generace Šlesingr. I komentátor na stadionu hlásil, když se dostal do čela štafety, že výborně jede český veterán. "Toho veterána mu nemůžu mít za zlé," řekl Šlesingr, stejně jako Soukup pětatřicetiletý závodník, a ke své olympijské kariéře dodal: "Na devadesát devět celých devět procenta to byl můj poslední olympijský závod."

Češi získali sedm medailí, vyhrálo Norsko. Projděte si výsledky olympiády v Koreji Češi získali sedm medailí, vyhrálo Norsko. Projděte si výsledky olympiády v Koreji Prohlédněte zde

Byl rád, že se rozloučil s hrami vydařeným úsekem ve štafetě. "Je to záplata na moje vystoupení tady. V individuálních závodech jsem dělal chybky. Asi tlakem, který jsem si naložil, právě protože to byla poslední olympiáda a chtěl jsem tady uspět," řekl Šlesingr, trojnásobný medailista ze světových šampionátů.

O konci kariéry na jaře ještě neuvažuje. Hnacím motorem je i prosincový návrat Světového poháru na Vysočinu. "Před domácíma fanouškama bych určitě chtěl ještě jet," těšil se na bouřlivou kulisu, kterou vytvářejí čeští fanoušci. A chce dál bojovat proti dopingu v biatlonu, v kterém patří mezi největší kritiky Rusů a toho, jak se k situaci staví prezident Mezinárodní biatlonové unie Anders Besseberg.

reklama