reklama

Špotáková: Jeden hod se mi povedl, jinak jsem to páčila

Obhájkyně zlata Barbora Špotáková se pochválila pouze za svůj nejdelší hod ze čtvrté série Obhájkyně zlata Barbora Špotáková se pochválila pouze za svůj nejdelší hod ze čtvrté série autor: Reuters
Barbora Špotáková obhájila olympijské zlato

Londýn - Bujaré křepčení po posledním hodu. Běžet pro první gratulace. Vzít si českou vlajku a oběhnout s ní stadion. Pózovat fotografům.

Tento vítězný rituál si dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková užila už před čtyřmi roky v Pekingu.

Tentokrát v Londýně jí však při bezprostředních oslavách po konci závodu zalily ještě příjemnější pocity.

Poté, co si diváci vychutnali vrchol večera - dvoustovku s Usainem Boltem - začal se stadion pozvolna vyprazdňovat. O to víc pak vynikly ostrůvky stovek českých fanoušků, které dodávaly Báře podporu.

Na konci soutěže pak měla prakticky domácí prostředí. "To bylo nejvíc," těšilo Špotákovou. "Je to neskutečný zážitek, když zavíráte stadion a mávají vám jen Češi. To jsem v Pekingu nezažila."

Bolt narušil začátek závodu

Naopak kolize začátku závodu s doběhem Boltovy dvoustovky, kdy Jamajčan v cíli předváděl svou tradiční show, se jí příliš nelíbila. "Poznamenalo to závod hodně. Až když zmizel, tak se začalo házet. Poslední dva pokusy, kdy zbytek stadionu viděl jen oštěp, byly nejhezčí," poznamenala.

Zatímco při posledních hodech si Špotáková užívala slyšitelnou přízeň českých fanoušků, samotnému závodu ta správná gradující atmosféra trochu chyběla. Jednatřicetiletá rodačka z Jablonce nastavila laťku už prvním pokusem a od té doby jí nedokázala ohrozit ani jedna ze soupeřek.

"Tenhle závod neměl náboj. Ale já jsem se snažila soustředit, protože takové instrukce jsem měla od trenéra," řekla vítězka.

Pochvala pro čtvrtý pokus

Přestože všechny platné pokusy by Špotákové stačily na zlato, sama své hody docela kritizovala. Spokojená byla prakticky jen s tím nejdelším ze čtvrté série, kdy oštěp doletěl do vzdálenosti 69,55 metru.

"Je pravda, že jak se mi v kvalifikaci házelo lehce, tak teď jsem to páčila hrozným způsobem. Ale jednou jsem to tam pěkně trefila, zaplať pánbůh za to," oddechla si.

Obhajoba byla těžší

Jak to tak bývá, mívají první triumf a jeho obhajoba pro vítěze trochu odlišnou hodnotu.

"Když to vyhrajete poprvé, cítíte euforii," vrátila se Špotáková k pocitům z Pekingu.

"Ale podruhé je to daleko více vypracované. Víte, co to obnáší. Musela jsem udělat hodně. Stálo mě to více nervů. Poprvé to jde tak nějak samo. Obhajoba je těžší," srovnala obě zlaté medaile.

reklama