reklama

Druhé zlato! Špotáková suverénně ovládla oštěp

Barbora Špotáková bezkonkurenčně ovládla finále oštěpu a slaví druhé olympijské zlato Barbora Špotáková bezkonkurenčně ovládla finále oštěpu a slaví druhé olympijské zlato autor: Reuters
Barbora Špotáková vyhrála finále ženské oštěpařské soutěže na olympiádě v Londýně

Londýn - Barbora Špotáková bude vládnout ženskému oštěpu i další čtyři roky.

Zlatá medailistka z Pekingu obhájila své kralování i v Londýně, když naprosto ovládla finálový závod, a přidala po veslařce Miroslavě Knapkové na české konto druhý kov nejcennější hodnoty.

"Chtěla bych vyhrát olympiádu třikrát, jako můj trenér (Jan Železný)," svěřila se v euforii se svým snem, na jehož splnění má nyní ze dvou třetin zaděláno.

Druhá Christina Obergföllová z Německa za Špotákovou zaostala o 4,39 metru. Třetí místo patří její krajance Lindě Stahlové.

Do užšího finále se překvapivě nedostala úřadující mistryně světa Ruska Maria Abakumovová, jejíž nejdelší pokus 59,34 metru jí vystavil stopku už po třech hodech.

K suverénní jízdě přispěli i fanoušci

Zatímco před čtyřmi lety rozhodl o triumfu Špotákové až poslední hod, tentokrát soutěž tak nervy drásající průběh neměla.

Všechny její platné pokusy by totiž na vítězství s přehledem stačily.

Ten nejdelší 69,55 metru jednatřicetiletá světová rekordmanka předvedla ve čtvrté sérii, čímž zároveň posunula hodnotu letošního světového maxima.

Finále oštěpu se na atletickém stadionu konalo až jako poslední disciplína, a tak si závodnice mohly naplno užívat soustředění diváků, přestože ti už se pomalu začali po vrcholu večera - závodu na 200 metrů - trousit domů.

"Když po Boltovi odešli diváci, byla jsem ráda. Pak se teprve ukázalo, kolik tady bylo českých ostrůvků. A že jich bylo," těšilo Špotákovou.

reklama