reklama

Stěpanovová jako první ruská atletka dostala šanci závodit v Riu

Julia Stěpanovová Julia Stěpanovová autor: ČTK
IAAF povolila první ruské atletce start na olympiádě v Rio de Janeiru i ME v atletice. Úspěšná běžkyně na 800 m Julia Stěpanovová byla v roce 2013 potrestána na dva roky za nesrovnalosti v biologickém pasu. O rok později se přestěhovala do Německa a spolu s manželem Vitalijem, bývalým pracovníkem ruské antidopingové agentury RUSADA, vystoupili v pořadu televize ARD o dopingu a s ním spojené korupci v ruském sportu.

Monako - Julia Stěpanovová je první ruskou atletkou, které mezinárodní federace IAAF umožnila závodit coby neutrální sportovkyni. Devětadvacetiletá běžkyně, jež se podílela na odhalení systematického dopingu v Rusku, tak může teoreticky startovat příští týden na mistrovství Evropy v Amsterodamu a na srpnových olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Úspěšná běžkyně na 800 m byla v roce 2013 potrestána na dva roky za nesrovnalosti v biologickém pasu. O rok později se přestěhovala do Německa a spolu s manželem Vitalijem, bývalým pracovníkem ruské antidopingové agentury RUSADA, vystoupili v pořadu televize ARD o dopingu a s ním spojené korupci v ruském sportu.

Překážkářka Hejnová je takřka rozhodnutá, že kvůli olympiádě nepojede na mistrovství Evropy Překážkářka Hejnová je takřka rozhodnutá, že kvůli olympiádě nepojede na mistrovství Evropy Čtěte zde

Na základě vyšetřování Světové antidopingové agentury WADA byli ruští atleti loni vyřazeni z mezinárodních soutěží a jejich distanc byl v červnu potvrzen. Nesmějí tak na ME ani do Ria, nicméně mohou podat IAAF žádost o výjimku, aby mohli startovat pod neutrální vlajkou.

Mezinárodní federace v dnešním tiskovém prohlášení uvedla, že tak učinilo více než 80 ruských atletů. Podle médií však mají šanci pouze ti, kteří nežijí v Rusku a podrobují se dopingovým kontrolám mimo tamní systém. To je i případ Stěpanovové, jež dostala výjimku jako první, a IAAF informovala organizátory mezinárodních akcí, že je brzy třicetiletá půlkařka oprávněna závodit.

Nástupkyně Hejnové na ME ani nemyslela. A najednou může bojovat o olympiádu Nástupkyně Hejnové na ME ani nemyslela. A najednou může bojovat o olympiádu Čtěte zde

Evropská asociace EAA rozhodnutí mezinárodní federace akceptovala. "Pokud Stěpanovová přijede do Amsterodamu, bude závodit pod naší vlajkou," uvedla EAA v prohlášení. Rozběhy na 800 metrů žen jsou na programu hned první den ve středu.

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) s rozhodnutím počká, dokud případ Stěpanovové neprostuduje. "Tiskové prohlášení IAAF jsme zaznamenali. Jak jsme už uvedli dříve, až nám IAAF předá spis se všemi potřebnými informacemi, případ paní Stěpanovové důkladně prostudujeme," uvedli představitelé MOV v prohlášení.

reklama