reklama

Střelecká medaile je blízko. Lipták s Kosteleckým postoupili do finále trapu

Střelec Jiří Lipták na OH 2020 Střelec Jiří Lipták na OH 2020 autor: ČTK
Brokoví střelci Jiří Lipták a David Kostelecký se probojovali do olympijského finále v trapu. Úřadující vicemistr Evropy Lipták zasáhl jako jediný 124 ze 125 terčů a dvoudenní kvalifikaci vyhrál. Majitel zlata z her v Pekingu 2008 Kostelecký udělal o jednu chybu více a po následném rozstřelu o pozice skončil čtvrtý. Šestičlenné finále začne v 8:30 SELČ.

Kostelecký si vybojoval již čtvrté olympijské finále. Před triumfem v Pekingu před 13 lety byl šestý v Sydney 2000 a čtvrtý na posledních hrách v Riu de Janeiro. Lipták naopak prožije premiéru v bojích o medaile, v Londýně skončil osmnáctý.

Olympiáda živě: Skvělý čtvrtek pro české barvy. Vondroušová napodobila deblový pár Olympiáda živě: Skvělý čtvrtek pro české barvy. Vondroušová napodobila deblový pár Čtěte zde

Naposledy se dva Češi ve finále trapu představili v roce 1992, tehdy v Barceloně stříleli o medaile pozdější vítěz Petr Hrdlička a Pavel Kubec.

V souboji o medaile Lipták s Kosteleckým narazí na Brita Matthewa Cowarda Holleyho, Abdulrahmana Faihana z Kuvajtu, Číňana Jü Chaj-čchenga a vítěze dodatečného rozstřelu o šesté místo Jorge Orozca Diaze z Mexika.

Lipták dnes navázal na povedenou středeční část, v níž zaváhal jen na 47. ráně. Od té doby byl bezchybný a zasáhl všech zbývajících 78 terčů. Poté, co jeho konkurenti v čele s Kuvajťanem Faihanem chybovali, usadil se rodák z Brna bezpečně v čele a vypjaté momenty ustál i v samotném závěru kvalifikace, kterou končil jako jeden z posledních.

Kostelecký sice udělal ve středečních třech sekcích dvě chyby, ale stejně jako Lipták byl dnes neomylný a kvalifikaci zakončil sérií 64 zásahů.

Šestačtyřicetiletý Kostelecký je podruhé za sebou nejstarším českým olympionikem ve výpravě a účastní se šestých her. Vyrovnal tím české maximum, o které se nyní dělí s veslaři Jiřím Ptákem a Václavem Chalupou, běžkyní a bikerkou Kateřinou Neumannovou a vodní slalomářkou Štěpánkou Hilgertovou.

Světovou rekordmankou se už v kvalifikaci stala Slovenka Zuzana Rehák Štefečeková, která jako první trefila všech 125 ran. Před finálovými boji se tak stala hlavní favoritkou nejen na zlato, ale rovněž na první medaili slovenské výpravy na letošních hrách.

Finále žen začalo hodinu před muži v 7:30.

reklama