reklama

Sturridge nezavrhl. Psycho Pearce penaltové peklo dobře zná

Nedal. Daniel Sturridge vstoupil na černý seznam anglických hvězd, co v penaltách selhaly Nedal. Daniel Sturridge vstoupil na černý seznam anglických hvězd, co v penaltách selhaly autor: Reuters
Giggs a spol. ukončili pouť olympijským turnajem stylově, v penaltovém rozstřelu

Londýn - Britové si potrpí na tradice. O páté například s oblibou pijí čaj.

Jiná jejich tradice je zase spojena s mezistátními fotbalovými zápasy. Dojde-li v nich totiž k penaltovému rozstřelu, v Británii už dopředu dobře vědí, že jejich tým prohraje.

Ukázalo se, že vůči této nemoci anglické reprezentace nebyl imunní ani výběr Velké Británie, který se zúčastnil OH 2012. A to jen proto, že je právě Velká  Británie pořádá.

Připomeňme, že v turnajích řízených FIFA a UEFA startují tradičně týmy Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska. Což má své historické kořeny.

Pod britskou vlajkou prvně od OH 1960

Na olympijských hrách proto celek Velké Británie startoval naposledy v roce 1960 v Římě. A letos to byla výjimka. "Formát týmu Velké Británie na této letošní olympiádě byl fantastický, ale nemyslím si, že by se opakoval," říká Stuart Pearce, kouč mužstva.

Jako pořadatel měla totiž Velká Británie na svého zástupce na turnaji přímý nárok, proto bylo zapotřebí fotbalové mužstvo sestavit. I když nakonec jen z hráčů Anglie a Walesu, ostatní dvě asociace se k projektu postavily zády.

Na další Hry by se Velká Británie musela kvalifikovat skrze kvalifikaci a závěrečný turnaj ME "21", ale tam zjevně společný celek nepošle, takže v Riu hráče Albionu a spol. určitě neuvidíme.

Ale pojďme už rychle k těm včerejším cardiffským penaltám, respektive tomu, co jim předcházelo.

Ramsey kopal tři penalty za večer

Britové turnajem rozhodně neprocházeli jako nůž máslem: se Senegalem hráli 1:1 , pak porazili Emiráty 3:1 a v rozhodujícím mači Uruguay 1:0. Gólem Daniela Sturridge.

I proto měl tenhle mladík z Chelsea u trenéra "očko" a nedostal po rozhodující neproměněné penaltě ve čtvrtfinále s Koreou "čočku".

Korejci šli v zápase do vedení, ale Ramsey (z Arsenalu) ve 36. z penalty vyrovnal a když sudí pro Británii čtyři minuty nato nařídil další, hrnul se k ní zase. Tentokrát ho ale korejský brankář vychytal.

Do rozstřelu už se pak musel postavit jeho náhradník, protože se Jung po hodině hry zranil v souboji s Richardsem a oba museli střídat.

V rozstřelu pak (opět!) Ramsey, Cleverley, Dawson i veterán Giggs penalty proměňovali, stejně jako korejští fotbalisté na druhé straně.

Pearce: Sturridge nedal, ale jsme v tom všichni

Až v páté sérii si míč postavil Daniel Sturridge, jinak útočník Chelsea. V půlce rozběhu se zastavil - a pak vyslal střelu, s níž korejský gólman neměl mnoho práce. Ki Sung-jong dal vzápětí na 5:4 a bylo vymalováno.

"Daniel před několika dny svým gólem zařídil, že jsme postoupili ze skupiny. Dnes neproměnil penaltu, ale jsme v tom všichni společně. Celé to byl jeden fantastický zážitek, zkušenost, která z mých svěřenců udělá lepší hráče, než jakými byli před turnajem," prohlásil po utkání kouč Stuart Pearce, přezdívaný Psycho.

Sám totiž velmi dobře ví, do jakého pekla se dostane hráč, na kterého se ukáže prstem - to je ten, co nedal penaltu.

Osobně byl totiž na začátku anglického penaltového prokletí. V semifinále MS 1990 v Turíně zahodil penaltu on a Chris Waddle a do finále se dostali Němci.

Psycho Pearce: z pekla do ráje a zase zpátky

Nervově labilní Pearce to nesl těžce, odtud přezdívka Psycho, na Euru 1996 slavil proto proměněný pokutový kop v rozstřelu proti Španělům jako dobytí ráje. Jenže na témže turnaji přišlo semifinále s Němci, zase penalty - a Bierhoffa a spol. tehdy do finále proti Čechům pustil svou chybou Gareth Southgate.

A tak už si je vyjmenujme všechny. MS 1998, výpadek s Argentinou s podpisy Paula Ince a Davida Battyho. Euro 2004 s Portugalci: selžou David Beckham a Darius Vassell.

MS 2006: zase čtvrtfinále, zase s Portugalci a kalamita Franka Lamparda, Stevena Gerrarda a Jamieho Carraghera.

A zatím poslední předolympijská položka "penaltového black-listu": čtvrtfinále Eura 2012 a penaltová prohra s Itálií s podpisy Ashleyů Colea a Younga.

Beckham tradici neusekl. A Pearce taky ne

David Beckham nedostal od Pearce šanci napravit své pochybení z Portugalska. K údivu celé planety se ale na kratičký seznam tří povolených hráčů starších 23 let nedostal.

Kdo ví, mohl to být krásný příběh, kterak David Beckham, symbol generace, penaltové prokletí odčaroval. Anebo taky ne. To už se nedozvíme.

Každopádně se nenaplnila ani pohádková formule: s Pearcem to začalo, pod Pearcem to končí.

O fotbalu můžete s autorem článku debatovat i na jeho facebookovém profilu Luděk Mádl - Aktuálně.cz. Stačí kliknout na stránce na "To se mi líbí".

reklama