reklama

Surfing, breakdance nebo skateboarding. Jejich zařazení na olympiádu se přiblížilo

Adriel Parmisano (ARG) - vítěz kategorie best trick Adriel Parmisano (ARG) - vítěz kategorie best trick autor: Michal Prouza
Mezinárodní olympijský výbor (MOV) v hlasování podpořil přijetí breakdance do programu olympijských her v Paříži v roce 2024. Společně s touto akrobatickou formou tance, jež se tím pádem znovu přiblížila premiéře na největší světové sportovní akci, podpořili členové MOV zařazení surfingu, sportovního lezení a skateboardingu. V těch se bude soutěžit už příští rok v Tokiu, ale nejsou trvalou součástí olympijského programu.

Programová komise už v březnu doporučila přijmout zmíněnou čtveřici sportů. Pořadatelé OH v Paříži předtím oficiálně oznámili, že chtějí mít breakdance, lezení, skateboarding a surfing v programu. MOV umožňuje od her v Tokiu organizátorům podílet se na tvorbě programu a přidat k 28 olympijským sportům jeden nebo více nových.

Volba Francouzů padla i na breakdance, který vznikl v 70. letech minulého století v USA a postupně získal i soutěžní podobu. Francouzi v něm spolu s Američany patří k nejlepším na světě. Pod pěti kruhy se v breakdance soutěžilo už loni na olympiádě mládeže v Buenos Aires.

Dnešní hlasování na zasedání MOV v Lausanne bylo dalším formálním krokem. Definitivně výkonný výbor potvrdí program pařížských her příští rok v prosinci.

reklama