Jenom jezdím z kopce dolů. Ledecká se zapsala do historie a slaví zlato i na snowboardu

... paralelní obří slalom na snowboardu.
Favoritka ve finále porazila o 46 setin sekundy Němku Selinu Jörgovou.
Zlatou medaili si Ledecká nasadil na krk jen o pár hodin později.
Aktualizováno 24. 2. 2018 9:47
Ester Ledecká se postarala o zápis do olympijské historie. V Koreji slaví po vítězství v lyžařském super-G i zlato ze snowboardového paralelního obřího slalomu.

Pchjongčchang - Ester Ledecká je dvojnásobnou olympijskou vítězkou. Na hrách v Pchjongčchangu po zlatu v lyžařském super-G vyhrála i paralelní obří slalom na snowboardu, kde byla velkou favoritkou. Ve finále porazila o 46 setin sekundy Němku Selinu Jörgovou.

Ledecká se stala první ženou, která získala na jedné olympiádě dvě zlata v odlišných sportech. Muži to v minulosti dokázali dva, a to před téměř stoletím a shodně v běhu na lyžích a severské kombinaci. Prvním byl Nor Thorleif Haug na premiérových zimních hrách v Chamonix 1924, o čtyři roky později ve Svatém Mořici ho napodobil krajan Johan Gröttumsbraaten.

"Byl to fajn den, užila jsem si to," pochvalovala si Ledecká v rozhovoru pro Českou televizi další vítězství, které získala týden po triumfu v superobřím slalomu. Připustila, že přechod z lyží na prkno tentokrát nebyl úplně hladký. "Těch pár dní bylo krušných, nedokázala jsem se do toho moc dostat. Nakonec jsem se stihla rozjezdit," řekla.

Tradičně ocenila práci realizačního týmu. "Mám radost, že jsem mohla dokázat, že i můj snowboardový tým šlape jako hodinky," poznamenala a jmenovala všechny, kdo jí ke zlatu pomohli v čele se snowboardovým trenérem Justinem Reiterem. "Je to skvělý mít tyhle lidi za sebou, všechny ty lidi, kteří se o mě starali až do teď. Je to vaše zásluha, já už jenom jezdím z kopce dolů," řekla Ledecká, která jako druhý český sportovec po rychlobruslařce Martině Sáblíkové získala na jedné zimní olympiádě více zlatých medailí. Za dvě zlaté obdrží od Českého olympijského výboru odměnu 3,5 milionu korun.

Snowboardový kouč Ledecké Reiter po závodě vyzdvihl výjimečnou schopnost přeorientovat se rychle z lyžařky a dominovat takovým způsobem. "Je to v podstatě nemožné," řekl agentuře AP. "Můžete vzít Teda Ligetyho, můžete vzít Lindsey Vonnovou, můžete vzít Mikaelu Shiffrinovou, kohokoli chcete. Dejte jim dva roky a řekněte: zazávodíme si. A uvidíme, co se stane. To, co se tady odehrálo, přijde jednou za život," uvedl Reiter.

Podívejte se na vítěznou jízdu Ledecké ve finále

Na snowboardu vyhrála Ledecká v této sezoně pět ze šesti závodů v obřím slalomu Světového poháru a v olympijské soutěži s převahou ovládla už kvalifikaci. Větší komplikace pak nepřipustila ani ve vyřazovacích jízdách.

V prvním kole o 71 setin porazila obhájkyni olympijského zlata Patrizii Kummerovou ze Švýcarska. Ve čtvrtfinále pak oplatila Rakušance Daniele Ulbingové porážku z finále neolympijského slalomu na loňském mistrovství světa, předstihla ji bezmála o sekundu.

Servisman Petr Kouřil a fyzioterapeut Jakub Marek o spolupráci s Ester:

S touhle holkou je radost a čest pracovat, říkají "muži Ester Ledecké" | Video: Youtube/Český olympijský tým

V úvodu semifinále na ni útočila Němka Ramona Theresia Hofmeisterová, ale Ledecká ji předstihla a soupeřka pod tlakem chybovala a upadla. Ve finále v oblíbené červené dráze měla česká hvězda od začátku mírný náskok před další Němkou Jörgovou, který postupně navyšovala. Bronz v Pchjongčchangu získala Hofmeisterová, protože v souboji o třetí místo upadla Ruska Aljona Zavarzinová.

"Ester dneska opět neměla konkurenci," uznala Jörgová, která byla nadšená i z druhého místa. "Jsem víc než spokojená. Stříbro je neskutečné, pro mě je to zlato. A navíc jsme na pódiu s Ramonou, lepší jsem si to nedovedla představit," radovala se třicetiletá Němka, která má na kontě jediné vítězství v závodě Světového poháru, navíc už z roku 2007. Jörgová už před závodem tvrdila, že se při suverenitě Ledecké bude bojovat jen o druhé místo.

Mezi muži triumfoval Švýcar Nevin Galmarini, druhý skončil domácí Korejec I Sang-ho.