reklama

Synek třetí medailí vstoupil mezi legendy. Dnes jsem neprohrál zlato, ale vyhrál bronz, říká

Na Synkova ramena se vyšplhal Drysdale, český veslař má třetí olympijský cenný kov Podívejte se, na fotografie z finále skifu, v němž Ondřej Synek vybojoval bronzovou medaili. Foto: Reuters
Český skifař Ondřej Synek po bronzové příčce ve finále olympijských her v Rio de Janeiru nesmutní, uznal sílu soupeřů a váží si, že třetím cenným kovem pod pěti kruhy vstoupil mezi české sportovní legendy.

Rio de Janeiro - Dvakrát byl český skifař Ondřej Synek druhý na olympijských hrách a vždy litoval promarněné šance na zlato. Tentokrát prý ale na jezeře Rodrigo de Freitas neprohrál zlatou medaili, nýbrž vybojoval bronz. Uznal, že soupeři v Riu de Janeiro byli lepší. Přesto vstoupil do historie, je teprve šestým českým sportovcem, který má medaile ze tří olympijských her.

Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Prohlédněte zde

"Opravdu jen pět jich bylo?" divil se Synek. "To je hezký, ale trochu mě mrzí, že aspoň jedna není zlatá," litoval český skifař. Synek se zařadil po bok sportovních gymnastek Věry Čáslavské a Evy Bosákové, oštěpaře Jana Železného, diskaře Ludvíka Daňka a rychlostního kanoisty Felixe Brzáka.

Lítost ale nebyla dnes jeho hlavní emocí. Když mu na jaře lékaři zjistili, že má už dlouho zlomený čtvrtý obratel, jeho kariéra dostala povážlivé trhliny. Roky to netušil, ale až letos se trápil s bolestí. Byla taková, že měl Synek černé myšlenky. "Každý den to strašně bolelo, že jsem to častokrát chtěl vzdát," přiznal.

Z jeho slov tak dnes byla hlavně cítit vděčnost. "Jsem rád, že jsem tady vůbec mohl být. Na jaře to nebylo vůbec jednoduché, celou sezonu se to se mnou táhlo a kolikrát jsem na to neměl sílu," vzpomínal. Trpělo jeho tělo i psychika. "Když jsem si sedl do lodě, tak jsem z toho okamžitě chtěl slézt, kolikrát to fakt nešlo," řekl.

Pomohli mu zejména fyzioterapeut Vladislav Brejcha a profesor Pavel Kolář, kteří ho dali dohromady. "Nejhorší to bylo před tím, než mi udělali rezonanci a zjistili, co tam mám. Udělali obstřik, tak se to trochu zklidnilo, ale do té doby to bylo strašný," prozradil Synek. Nemohl dělat nic, jen trénovat přes bolest. Tolik toužil v Riu vyhrát. "Pořád jsem to dráždil," uvedl.

"Záda? Věřím, že ještě pár let vydrží"

Jeho stav se zlepšil až v Riu, kde už tolik nevesloval a pouze ladil formu. Nyní si dopřeje odpočinek a bude záda léčit. Nikoli však operací. "Žádný zásah určitě ne, to nechci, takže spíš alternativně," plánoval. Bude odpočívat, cvičit a chodit na fyzioterapii. "Musíme něco vymyslet, věřím, že to ještě pár let vydrží," doufal.

Král Drysdale dál panuje. Synek si dojel pro olympijský bronz Král Drysdale dál panuje. Synek si dojel pro olympijský bronz Čtěte zde

I kvůli nalomené psychice bylo obtížné celou sezonu myslet na jediný cíl - třetí olympijskou medaili. "Samozřejmě jsem to zlato moc chtěl, ale to je život, někomu se to podaří hodněkrát, někomu vůbec. Tady se každá medaile vyhrává, je to strašně vypjatý, všichni tu medaili chtějí, mohl jsem klidně být šestý nebo ani nebýt ve finále," upozornil.

Sobota ale nebyla Synkovým dnem. Závod mu nesedl, páteční semifinále se mu jelo lépe. Už od začátku tušil, že ve finále to není Ondřej Synek v plné síle. "Moc jsem se nedokázal rozjet. Od začátku jsem prostě věděl, že to není ono. A na druhém kilometru zrychlili a já tam sotva visel," uvedl.

Že zlato mít nebude, vytušil právě v té chvíli. "Nakopli to a bylo to jasné," prohlásil. "Ale po těch problémech je z toho nakonec pěkné třetí místo," byl vděčný i za "nejhorší" medaili.

reklama