Tak dlouho si říkali, že se dá hrát s každým, až tomu uvěřili. Je to jen začátek, vzkazují Slováci

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
15. 2. 2018 5:31
Olympijský hokejový turnaj začal pořádnou senzací. Slováci zdolali ruskou sbornou, mnohými považovanou za největšího favorita, 3:2. Zápas přitom rozehrála družina kanadského kouče Ramsayho přímo tragicky a vypadalo to spíš na debakl.
Slováci zaskočili hokejový svět vítězstvím nad Ruskem v úvodu olympijského turnaje. | Foto: Reuters

Pchjongčchang/Praha - Hrát se dá s každým. Tohle otřepané sportovní klišé si slovenští hokejisté vtloukali do hlavy před startem olympijského turnaje. Dlouho to vypadalo, že marně. Skvadra v neutrálních dresech se do soupeře pořádně zahryzla a v páté minutě vedla už o dvě branky.

Legendární útočník Jozef Golonka slovenskému týmu před premiérou příliš nevěřil. "Budou mít jednoznačnou převahu v bruslení. Pochybuji, že budeme moct odolávat tlaku," řekl osmdesátiletý Bratislavan. Začátek utkání této prognóze skutečně nahrával. Slováci byli zalezlí, ustrašení, naprosto rezignovali na napadání soupeře a jakoukoliv útočnou aktivitu.

Na vině mohl být přehnaný respekt. "Možná jsme byli trochu nervózní, když jsme viděli, jaké hvězdy proti nám stojí. Pro mnohé z nás to byl první zápas po delší době, třeba i tohle sehrálo roli," vrátil se k úvodu obránce Dominik Graňák, ve 34 letech debutující pod pěti kruhy.

Divokou premiéru na velké akci prožíval brankář Branislav Konrád. První gól obdržel po smolné teči Čerešňáka, další puk za gólmana Olomouce umístil nechytatelně Kaprizov. "Když už jsme toho měli dost, bez rozpaků jsme vyhodili na zakázané uvolnění. Nechtěli jsme s pukem nic moc vymýšlet, hlavně střílet," přiblížil Konrád taktiku slovenského týmu.

Jenže než Slováci poprvé ohrozili brankáře Košečkina, mohlo být dávno po zápase. Konrád naštěstí pro Slováky pochytal další šance, Bakoš se po střetu se Zubarevem octl na ruské střídačce, kam mu obránce Petrohradu dost ochotně pomohl. A tohle jako by byla poslední kapka.

Hráli jsme jako jeden chlap, potěšilo Bakoše

Ölvecký po ojedinělém brejku snížil a Bakoš o minutu později vyrovnal. "Po prvním gólu jsem začal věřit, že s nimi můžeme hrát. Hodně nám pomohli trenéři," přiznal Graňák. "Stále jsem zdůrazňoval, že je možné to otočit. Zbývalo hodně času," přidal hlavní trenér Craig Ramsay.

Ve druhé třetině se Slovákům podařilo relativně srovnat hru. Nehýřili bůhvíjakým pohybem, ale už nebyli pod drtivým tlakem. "Spadla z nás nervozita, začali jsme plnit systém. Místy jsme byli i lepší, hráli jsme jako jeden chlap," ocenil pospolitost týmu střelec Martin Bakoš.

Třetí část měla přinést nápor rozzlobených Rusů, ale ti najednou působili nervózně. Vojnov a Tělegin odjeli krátce po sobě na trestnou lavici za vyhození puku do hlediště. V případě Tělegina hodně zbytečné. Nejistý Košečkin pak nezasáhl proti ráně Čerešňáka a obrat byl na světě.

"Jen jsem zavřel oči a naštěstí to tam padlo. Mám obrovskou radost, je to zatím nejdůležitější gól kariéry," neváhal plzeňský obránce. Rusové dostali ještě dvě přesilovkové možnosti, ale hráli až příliš profesorsky a trefovali pouze Konráda nebo jeho srdnatě bránící spoluhráče.

"Ta oddanost byla nesmírně důležitá. Jsem na kluky hrdý," pochválil mužstvo Kanaďan Ramsay, který prožil se Slováky vítěznou premiéru na velké akci. "Toto vítězství nám dodá sebedůvěru, pomůže hlavně mladým hráčům. Je to pro ně skvělá zkušenost," liboval si Ladislav Nagy.

Ukázali se i mladíci ze slovenské extraligy

Slovo sebedůvěra skloňoval velmi často i Ramsay. Přitom právě na mladých hráčích ze slovenské extraligy se dal velký progres pozorovat už v průběhu zápasu. Bubela, Krištof a Paulovič hráli vyrovnanou partii proti borcům z Petrohradu a CSKA. Patrik Lamper z Banské Bystrice jel dvakrát sám na branku, ale gól si možná schoval až na příště.

Slováci dobře ví, že nesmí výsledek vstupního zápasu přecenit. "Od půlnoci už se musíme zaměřit na další zápas a s pokorou dál makat," řekl kapitán Tomáš Surový. "Nepřijeli jsme se jen zúčastnit, ale něco dokázat. Dosáhli jsme na fantastické vítězství, ale důležitější zápasy teprve přijdou," podotkl asistent Vladimír Országh.

V pátek ráno se Slovensko střetne s USA, které rovněž překvapivě podlehly Slovincům po prodloužení. "Čekali jsme, že naše skupina bude vyrovnaná. Slovákům zachytal brankář, v první třetině měli jen čtyři střely, ale potom se uvolnili a byli lepší," uznal ruský útočník Ilja Kovalčuk.

Trenér Olympijských sportovců z Ruska kritikou šetřil. "Dobrovolně jsme ten zápas odevzdali, ale veškerou zodpovědnost beru na sebe. Je to můj tým, své chyby napravím. Na další utkání se musíme naladit, jako by bylo naším posledním na turnaji," poznamenal Oleg Znarok.

Jeho svěřenci se postaví Slovincům, a pokud chtějí ze skupiny postoupit přímo do čtvrtfinále, musejí uspět za tři body, a navíc s co nejlepším skóre. Postup si totiž zajistí pouze vítěz a nejlepší tým z druhého místa napříč všemi třemi skupinami. Zbytek bude hrát osmifinále.