reklama

Tchajwanský sáňkař zatím poráží jen řidiče náklaďáků. Bojovník z národa Atayalů trénuje na dálnici

Lie Tche-an při tréninku Lie Tche-an při tréninku autor: Reuters
Olympionik z Tchajwanu přidělal na saně místo nožů kolečka.

Pchjongčchang - Sáňkař Lie Tche-an z Tchaj-wanu nepatří v Pchjongčchangu mezi favority. Když ale začne vyprávět o svých tréninkových metodách, vzbudí větší zájem novinářů než medailoví kandidáti. Po většinu roku totiž trénuje na kolečkových saních na jednom horském úseku dálnice.

Na tichomořském ostrově sněží a mrzne jen výjimečně, jízda na saních je tady prakticky neznámým sportem a na stavbu speciální dráhy není ani pomyšlení. Lie Tche-an však pro splnění svého snu řešení našel. "Místo nožů jsme na saně namontovali kolečka a vyrazili na dálnici," popsal svou neobvyklou přípravu.

Když se řítí z kopce rychlostí až 105 kilometrů v hodině, snadno předjíždí překvapené řidiče nákladních aut. Na otázku, jestli to není příliš nebezpečné, hledá odpověď ve svém původu.

"Pocházím z národu Atayalů a to byli vždycky odvážní bojovníci. Nemáme z ničeho strach, rádi zkoušíme nové věci," řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Strach přece jen měl, když v noci na dnešek přišly zprávy o ničivém zemětřesení v jeho rodné zemi. "Hned jsem volal mamince, ale naštěstí je v pořádku," řekl sáňkař, který při pátečním zahájení her půjde s vlajkou v čele čtyřčlenné tchajwanské výpravy.

Lie Tche-an startoval už před čtyřmi lety v Soči a ve výsledkové listině obsadil poslední 39. místo. Za nejlepšími dojížděl o více než čtyři sekundy. "To byly moje první velké závody a byl jsem hodně nervózní. Teď už jsem mnohem zkušenější," řekl závodník z Tchaj-wanu.

Do Koreje přiletěl s cílem být nejlepším asijským sáňkařem na hrách. O víkendu bude o tento neoficiální titul bojovat hlavně s Indem Šivou Kešavanem, který je na hrách už počtvrté. Na prosincovém asijském šampionátu v německém Altenbergu s ním těsně prohrál.

Nakrájet Karla, usušit prádlo a jde se na věc. Tak se čeští olympionici zabydlují v Koreji Nakrájet Karla, usušit prádlo a jde se na věc. Tak se čeští olympionici zabydlují v Koreji Prohlédněte zde
reklama