Strýcová v Riu vydřela postup, Šafářová musela otáčet zápas

Aktualizováno 7. 8. 2016 6:36
Barbora Strýcová a Lucie Šafářová postoupily do druhého kola olympijského turnaje v Rio de Janeiru. Strýcová hrála s Belgičankou Yaninou Wickmayerovou 7:6, 6:1, Šafářová porazila Italku Knappovou 4:6, 6:1, 6:1.
Barbora Strýcová
Barbora Strýcová | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Barbora Strýcová přehrála v 1. kole olympijského ženského tenisového turnaje Belgičanku Yaninu Wickmayerovou po setech 7:6 a 6:1. Ve 2. kole narazí rodačka z Plzně na Sarou Erraniovou.

Postupuje také Lucie Šafářová, která sice prohrála s Italkou Karin Knappovou první set 4:6, zbylé dvě sady ale jasně ovládla poměrem 6:1. V dalším kole ji čeká  Kirsten Flipkensová, která překvapivě poslala domů Venus Williamsovou.

Strýcová v první sadě vstala z mrtvých

V úvodním setu utekla Strýcová hrobníkovi z lopaty, když po prvních osmi gemech prohrávala 3:5 a Wickmayerová podávala na zisk první sady. Už během servisu Belgičanky čelila Strýcová několika setbolům, kterým se ubránila i v dalším průběhu prvního setu.

Prví sadu musela rozhodnout až zkrácená hra, která byla prvních dvanáct míčků naprosto vyrovnaná. Poté však Strýcová získala returnem svůj první setbol v zápase a hned první šanci proměnila.

Belgičanka se v druhém setu položila

Wickmayerovou průběh a hlavně koncovka první sady položila. Což vygradovalo v úvodní hře druhého setu. Strýcová čelila při svém servisu hned čtyřem brejkbolům, ale všechny odvrátila. Poté ještě Belgičanka uhrála při svém servisu gem, ale od té doby už další nepřidala.

"Jsem strašně ráda. Na začátku jsem snila o tom, že si tady zahraju. Povedlo se. Navíc jsem vyhrála první kolo, což pro mě moc znamená. Teď se budu snažit, abych zvládla i to druhé," řekla Strýcová po zápase.

Radwaňská senzačně končí

Šafářová v utkání s hráčkou z druhé světové stovky Knappovou přišla v prvním setu třikrát o podání a ztratila ho 4:6. Pak už ale na servisu nezaváhala, sama vzala soupeřce podání pětkrát a dokráčela k jasné výhře. V druhém kole se Šafářová může utkat s Američankou Venus Williamsovou, jež bude její soupeřkou v prvním kole čtyřhry, nicméně bývalou světovou jedničku ještě čeká duel s Belgičankou Kirsten Flipkensovou.

O největší překvapení úvodu turnaje se postarala 64. hráčka světa Čeng Saj-saj z Číny, jež vyřadila favoritku na medaili Agnieszku Radwaňskou. Čtvrtá nasazená Polka prohrála 4:6, 5:7.

Do olympijské historie se zapsal Australan John Millman, který jako první muž pod pěti kruhy vyhrál zápas dvouhry bez ztráty gamu. Porážku 6:0, 6:0 uštědřil Ričardasu Berankisovi z Litvy.

XXXI. letní olympijské hry v Riu de Janeiro:

Muži:

Dvouhra - 1. kolo: Nišikori (4-Jap.) - Ramos (Šp.) 6:2, 6:4, Millman (Austr.) - Berankis (Lit.) 6:0, 6:0, Čilič (9-Chorv.) - Dimitrov (Bulh.) 6:1, 6:4, Edmund (Brit.) - Thompson (Austr.) 6:4, 6:2, Tsonga (5-Fr.) - Džazírí (Tun.) 4:6, 7:5, 6:3, Elias (Portug.) - Kokkinakis (Austr.) 7:6 (7:4), 7:6 (7:3).

Čtyřhra - 1. kolo:

Bautista, Ferrer (8-Šp.) - Štěpánek, Rosol (ČR) 6:1, 6:4.

Ženy:

Dvouhra - 1. kolo: Strýcová (16-ČR) - Wickmayerová (Belg.) 7:6 (8:6), 6:1, Keysová (7-USA) - Koviničová (Č. Hora) 6:3, 6:3, Konjuhová (Chorv.) - Becková (Něm.) 7:6 (7:5), 6:1, Mladenovicová (Fr.) - Kruničová (Srb.) 6:1, 6:4, Suárezová (9-Šp.) - Ivanovičová (Srb.) 2:6, 6:1, 6:2, Erraniová (It.) - Bertensová (Niz.) 4:6, 6:4, 6:3, Kasatkinová (Rus.) - Džabúrová (Tun.) 3:6, 7:6 (7:4), 6:1, Šafářová (ČR) - Knappová (It.) 4:6, 6:1, 6:1, Watsonová (Brit.) - Pcheng Šuaj (Čína) 6:4, 6:7 (5:7), 6:3, Flipkensová (Belg.) - V. Williamsová (5-USA) 4:6, 6:3, 7:6 (7:5), Schmiedlová (SR) - Vinciová (6-It.) 7:5, 6:4.