reklama

Tohle je olympiáda! Příběh vyčerpaných vytrvalkyň, které si pomáhaly do cíle, dojal svět

Obě atletky se v cíli objaly Obě atletky se v cíli objaly autor: Reuters
Takové sportovní příběhy inspirují. Novozélanďanka Nikki Hamblinová a Američanka Abbey D´Agostinová si po kolizi čtyři a půl kola před koncem rozběhu na 5000 metrů navzájem pomohly do cíle. Po protestu výprav se navíc i dostaly do pátečního olympijského finále.

Rio de Janeiro – Coubertin by jásal. Vytrvalostní běžkyně Novozélanďanka Nikki Hamblinová a Američanka Abbey D´Agostinová dojaly olympijské fanoušky, když si v úterním rozběhu na 5000 metrů po kolizi uprostřed závodu navzájem pomáhaly do cíle.

Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Prohlédněte zde

Už se blížil konec závodu, zbývalo čtyři a půl okruhu kolem stadionu, když už viditelně unavená Novozélanďanka v chumlu startovního pole upadla. D´Agostinová běžela za ní, nemohla se vyhnout a svalila se také (celé můžete sledovat zde).

Jenže zatímco Hamblinová zůstala s pláčem ležet na dráze, Američanka se rychle zvedla a hned se naklonila k soupeřce, aby jí pomohla na nohy. "Když jsem se složila, vůbec jsem nevěděla, co se stalo, proč ležím. Najednou jsem na rameni ucítila něčí ruku a uslyšela hlas ´poběž, poběž, musíme to dokončit´. Tu dívku jsem nikdy před tím neviděla, není úžasná?" chválila Američanku Hamblinová.

Jenže jakmile D´Agostinová pomohla kolegyni na nohy a také se rozběhla, píchlo ji v koleni a sama se musela posadit na tartan. Když se Novozélanďanka ohlédla a viděla, že její zachránkyně má podobné problémy, znovu se zastavila.

Za ohromujícího potlesku publika se obě opět rozběhly, a závod dokončily, i když na posledních místech daleko za zbytkem startovního pole.

Američanka odjížděla z tratě na vozíku

"Ona pomohla mně a já se snažila pomoct jí. Až jednou budu vzpomínat na olympiádu, nevybavím si, kolikátá jsem skončila, jaký jsem měla čas, ale vzpomenu si na tenhle moment," říkala novinářům Hamblinová.

Ta dopadla oproti Američance lépe. D´Agostinová do cíle dokulhala a z trati ji lékaři už odváželi na vozíku. Ještě před tím se ale stačily obě hrdinky obejmout.

"Občas si musíte pamatovat, že je důležitější zůstat dobrým člověkem než vyhrát závod. Vždyť o kolik bych byla rychlejší, o deset, patnáct vteřin? Doufám, že bude v pořádku, je mladá, určitě toho má ještě hodně před sebou," dodala osmadvacetiletá novozélandská atletka o o čtyři roky mladší Američance.

Celý příběh má však happy end. Přestože obě závodnice doběhly poslední, jejich týmy podaly protest kvůli kolizi, kterou nezavinily, a byly dodatečně kvalifikovány do pátečního finále. Jen zatím není jasné, jestli budou obě do té doby fit.

reklama