Triatlon na OH vyhrála Jorgensenová, Frintová doběhla sedmadvacátá

20. 8. 2016 18:06
Americká triatlonistka porazila ve finiši obhájkyni titulu Nicole Spirigovou ze Švýcarska.
Gwen Jorgensenová na olympiádě v Riu 2016
Gwen Jorgensenová na olympiádě v Riu 2016 | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Závod triatlonistek na olympijských hrách v Riu de Janeiro vyhrála Američanka Gwen Jorgensenová před obhájkyní zlaté medaile z Londýna Nicolou Spirigovou ze Švýcarska. Česká triatlonistka Vendula Frintová skončila na 27. místě.

Vítězka posledních dvou ročníků seriálu mistrovství světa Jorgensenová se Spirigovou se oddělily od zbytku pole už na prvních kilometrech závěrečné běžecké části. Američanka se soupeřce utrhla v posledním ze čtyř 2,5 kilometru dlouhých okruhů a do finiše dorazila o 40 vteřin před ní.

Jorgensenová obvykle vyhrává tak, že doběhne nejlepší cyklistky, tentokrát se však držela v popředí po celou dobu. "Nevím, jestli je možné mít perfektní závod, tenhle byl rozhodně zábavný. Věděla jsem, že se mi budou všechny snažit utrhnout, nechtěla jsem se nechat dostat do situace, kdy ostatní doháním," uvedla.

Výkon vítězky ocenila i Spirigová. "Na konci byla silnější a rychlejší a zaslouží si zlato. Ze začátku jsme tam trochu psychologicky soupeřily, nikdo z nás dvou nechtěl vést, tak jsem řekla: 'Podívej, Gwen, já už zlato mám, takže budeš taky muset udělat nějakou práci'," uvedla Švýcarka, která mezi olympiádami absolvovala triatlonovou přestávku kvůli těhotenství.

Hned za Spirigovou dobíhaly podél pláže Copacabana dvě britské reprezentantky, které předtím osamoceně spolupracovaly. Lépe načasovala finiš Vicky Hollandová a Non Stanfordovou za sebou nechala o tři vteřiny. Pátá závodnice byla až půl minuty za nimi.

"První, co jsem v cíli řekla, byla omluva," připustila Hollandová. "Být tak blízko a nechat se přesprintovat je hořkosladké, ale je vlastně vítězstvím, když vás porazí právě nejlepší kamarádka a spolubydlící. Jsem za ni nadšená, i když čtvrté místo není zrovna to nejlepší, na kterém lze na olympiádě skončit," uvedla Stanfordová.

Dvaatřicetiletá Frintová opustila vodu na 34. místě a do cyklistické části vyjela s mankem 21 vteřin. Na kole jí však unikla čelní skupina a na závěrečný desetikilometrový běh vyrážela Češka na 21. místě s více než tříminutovou ztrátou.

Rodačka z Náchoda nakonec při své třetí účasti pod pěti kruhy doběhla do cíle pět minut a 33 vteřin za vítězkou. V premiéře v roce 2008 v Pekingu dokončila závod na 23. příčce, svůj nejlepší výkon zaznamenala 15. místem v Londýně.