UCI se bojí spravedlivého rozhodnutí, tvrdí právník Sáblíkové

ČTK ČTK
22. 7. 2016 16:36
Martina Sáblíková dnes odletěla do Ria de Janeira, start v olympijské časovce ale zdaleka jistý nemá. O její kauze bude přímo v Brazílii rozhodovat panel CAS. "Už je to pak taková záležitost... Samozřejmě tam hrají svou roli právní argumenty, ale také mimoprávní záležitosti. A samozřejmě je důležité i to, co se píše v médiích. Řekl bych, že to rozhodování je pro ty soudce velmi pod tlakem. A tam už se může stát ledacos," řekl dnes ČTK Šťovíček.
Martina Sáblíková
Martina Sáblíková | Foto: ČTK

Praha - Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se domnívá, že kauza Martiny Sáblíkové, kterou za českou stranu zastupuje ve snaze dostat ji dodatečně na start cyklistické časovky na olympijských hrách, může skončit jakkoliv. Přestože je podání podnětu ke zvláštnímu panelu Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS) poslední možností, neztrácí víru, že trojnásobná olympijská šampionka v rychlobruslení časovku v Riu pojede.

Sáblíková se dnes rozhodla, že odletí do Ria. A bude doufat, že ke startu pod pěti kruhy jí dá zelenou zvláštní dvanáctičlenný panel sestavený ze seznamu rozhodců Mezinárodní sportovní arbitráže CAS. Ten začne zasedat deset dní před zahájením OH, bude fungovat až do jejich skončení a bude řešit promptně veškeré případy, které vyvstanou. Rozhodnutí musí být vydáno do 24 hodin.

"Už je to pak taková záležitost... Samozřejmě tam hrají svou roli právní argumenty, ale také mimoprávní záležitosti. A samozřejmě je důležité i to, co se píše v médiích. Řekl bych, že to rozhodování je pro ty soudce velmi pod tlakem. A tam už se může stát ledacos," řekl dnes ČTK Šťovíček.

"Vyzkoušeli jsme si to už s Honzou Štěrbou v Londýně," připomněl Šťovíček čtyři roky starý případ, v němž byl člen posádky čtyřkajaku potrestán za dopingový nález šestiměsíčním trestem, ale následně takto ze strany CAS očištěn a mohl se vrátit do české sestavy.

Velkým pozitivem projednávání přímo v Riu je rychlé rozhodování. Ale i to, že k projednávání stačí podnět české strany. "Takže to není závislé na žádné dohodě s UCI. O tu jsme se pokoušeli, oni odmítli. Tohle je tedy to poslední, co můžeme udělat - že to předložíme zvláštnímu panelu. Když se jedná o tento zvláštní panel, není třeba souhlasu UCI a soud rozhoduje takhle rychle, což je výhoda," podotkl Šťovíček.

Návrh české strany na zkrácené řízení, tzv. "ad hoc" arbitráž s jedním rozhodcem, jehož rozhodnutí o přidělení jedné nevyužité kvóty pro ženskou časovku v Riu by se obě strany zavázaly respektovat, Mezinárodní cyklistická unie (UCI) v tomto týdnu opětovně odmítla. "Nutno říci, že dle očekávání. Zřejmě se bojí spravedlivého rozhodování. Takže tohle už je poslední cesta, jak Martinu dostat na start," uvedl Šťovíček.

"Očekáváme, že UCI přidělí - a možná již přidělila - tuto volnou kvótu dle svých pravidel, která jsou z našeho pohledu velmi nejasná. Jsme zvědavi, zda CAS bude transparentní a alespoň nám oznámí či zveřejní, komu byla kvóta přidělena," doplnil Šťovíček.

Osud Sáblíkové bude mít v rukách dvanáctka rozhodců, kterou tvoří šestice žen a šestice mužů z různých koutů světa. Předsedajícím tribunálu bude Američan Michael Lenard a jeho pravou rukou byla jmenována Brazilka Ellen Gracie Northfleetová.

 

Právě se děje

Další zprávy