reklama

Ukrajinská pětibojařka Těreščuková přijde vinou dopingu o bronz z olympiády v Pekingu

Ilustrační foto Ilustrační foto autor: ČTK
Ukrajinská moderní pětibojařka Viktoria Těreščuková přijde o bronzovou olympijskou medaili, kterou získala v roce 2008 v Pekingu. Diskvalifikována byla poté, co opětovná analýza jejího vzorku odhalila doping.

Lausanne - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) dnes oznámil, že v moči Těreščukové byl nalezen anabolický steroid turinabol. Nyní pětatřicetiletá Ukrajinka musí vrátit bronzovou medaili z Pekingu, a navíc bude pravděpodobně potrestána federací moderního pětiboje.

Bronz dodatečně připadne Anastasiji Samusevičové-Prokopenkové z Běloruska. Na 15. místo se posune česká závodnice Lucie Grolichová. Těreščuková je v pořadí čtvrtou dodatečně diskvalifikovanou ukrajinskou medailistkou z Pekingu.

Kvůli dopingu koně Nikase zaplatí firma vyrábějící krmivo přes dva miliony korun Kvůli dopingu koně Nikase zaplatí firma vyrábějící krmivo přes dva miliony korun Čtěte zde

Těreščuková je také majitelkou sedmi medailí z mistrovství světa včetně tří zlatých. Individuální závod vyhrála v roce 2011 v Moskvě. Zbylé dva tituly má ze štafet. Ve stejném roce, jako byla olympiáda v Pekingu, se stala v Moskvě evropskou šampionkou.

MOV při zpětných analýzách dopingových testů z OH 2008 i londýnských her 2012 objevil více než sto pozitivních případů. Díky tomu připadla dodatečně medaile i zápasníkovi Marku Švecovi (bronz z Pekingu) a oštěpaři Vítězslavu Veselému (bronz z Londýna).

reklama