reklama

Unfair play. Syn bývalého šéfa IAAF měl řídit korupční síť, která ovlivnila i volbu her v Riu

OH 2016 - závěrečný ceremoniál OH 2016 - závěrečný ceremoniál autor: Reuters
Brazilská policie dnes provedla rozsáhlý zátah, jehož cílem bylo prověřit informace o možném nákupu voličských hlasů při volbě pořadatele olympijských her v roce 2016. K výslechu byl předvolán i šéf brazilského olympijského výboru. V úterý odpoledne byl navíc za jednu z hlavních postav označen syn bývalého šéfa mezinárodní atletické federace Laminea Diacka.

Rio de Janeiro - Brazilská policie dnes provedla razii v souvislosti s podezřením z ovlivnění volby pořadatele loňských olympijských her, které se uskutečnily v Riu de Janeiro. Terčem domovních prohlídek bylo mimo jiné sídlo organizačního výboru a také bydliště jeho šéfa a předsedy Brazilského olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana, který byl předvolán k výslechu.

Mazanec ve Slovanu sní o olympiádě. Nebude to tak jednoduché, říká Říha Mazanec ve Slovanu sní o olympiádě. Nebude to tak jednoduché, říká Říha Čtěte zde

Policie si z Nuzmanova domu odnesla kufry, dokumenty a počítač. Sám Nuzman opustil bydliště v doprovodu svého advokáta. "Můj klient bude spolupracovat, ale je nevinný. Můžu potvrdit, že neprovedl nic špatného. Bohužel se z toho stalo mediální divadlo," uvedl právník Sergio Mazillo.

Podle francouzského prokurátora byl hlavou korupční sítě, která zařizovala kupování voličských hlasů pro hry v Riu a další akce (mimo jiných olympiádu v Tokiu 2020), Papa Massata Diack, syn někdejšího šéfa IAAF Laminea Diacka. 

"Jsou tu závažné skutečnosti, které nasvědčují, že se při volbách v IAAF a MOV měnily voličské hlasy za peníze, a tím bylo ovlivněno pořadatelství několika největších sportovních událostí planety," uvedl prokurátor v úterním prohlášení, o kterém referuje agentura Reuters. 

Razie v Riu

Na akci s názvem "Unfair Play" bylo podle zahraničních médií nasazeno 70 policistů, kteří prohledali jedenáct objektů. Podkladem pro zásah byly informace francouzských úřadů, podle nichž došlo před volbou dějiště her pro rok 2016 k nákupu hlasů delegátů.

Již dříve francouzský list Le Monde uvedl, že tehdy hlasující členové MOV, mezi nimiž vedle syna bývalého šéfa mezinárodní atletické federace Laminea Diacka figuroval třeba někdejší sprinter Frankie Fredericks, obdrželi úplatky v šesti a sedmimístné výši od vlivného podnikatele Arthura Soarese.

Na něj a jeho bývalou obchodní společnici Elaine Calvacanteovou byl nyní vydán zatykač. Nuzman je podezřelý z toho, že mezi Soaresem a účastníky volebního kongresu zprostředkoval kontakt.

Pančochová do finále na úvod olympijské sezony neprošla Pančochová do finále na úvod olympijské sezony neprošla Čtěte zde

Riu de Janeiro byly olympijské hry přiděleny 2. října 2009. Brazilské město dostalo přednost před Chicagem, Tokiem a Madridem. V prvním kole tehdy překvapivě vypadlo favorizované Chicago a Rio bylo až druhé za Madridem, v dalších dvou kolech už měla brazilská kandidatura navrch.

reklama