reklama

Zemřel poslední veslař z legendární čtyřky s kormidelníkem, Jindrovi bylo 89 let

Čtyřka s kormidelníkem ve složení Karel Mejta, Jiří Havlis, Jan Jindra, Stanislav Lusk a kormidelník Miroslav Koranda při tréninku po návratu z OH 1952 Čtyřka s kormidelníkem ve složení Karel Mejta, Jiří Havlis, Jan Jindra, Stanislav Lusk a kormidelník Miroslav Koranda při tréninku po návratu z OH 1952 autor: ČTK
V 89 letech zemřel olympijský vítěz ve veslování Jan Jindra. Třeboňský rodák získal zlato na čtyřce s kormidelníkem v Helsinkách v roce 1952. O osm let později vybojoval olympijský bronz s osmiveslicí na hrách v Římě. O jeho úmrtí v pondělí informoval Český veslařský svaz.

"Zemřel poslední veslař z legendární třeboňské čtyřky s kormidelníkem," uvedl veslařský svaz na svém webu.

Jindra v Helsinkách triumfoval se Stanislavem Luskem, Karlem Mejtou, Jiřím Havlisem a kormidelníkem Miroslavem Korandou. Třeboňská posádka senzačně porazila o tři sekundy silnou švýcarskou čtyřku, za sebou nechala i veslaře USA a vybojovala premiérovou olympijskou medaili pro české veslování.

V roce 1953 získal Jindra na čtyřce i evropský titul a o rok později bronz. Další závodní dráhu spojil s osmiveslicí, na níž přidal v roce 1956 do sbírky další zlato z ME. Zúčastnil se pak ještě dvou olympiád. V Melbourne v roce 1956 vypadl s osmou v semifinále, v Římě o čtyři roky později se rozloučil s kariérou bronzem.

reklama