reklama

V Riu už to začíná. Čechům věštíme sedm medailí a dva šampiony. Hejnové pomůže nejspíš jen zázrak

Ještě v páru s Kristýnou Kolocovou získala Markéta Sluková (vlevo) na OH v Londýně 5. příčku. Do Ria už dorazila s novou "parťačkou" Barborou Hermannovou. Medaile z plážového volejbalu by překvapila. Ještě v páru s Kristýnou Kolocovou získala Markéta Sluková (vlevo) na OH v Londýně 5. příčku. Do Ria už dorazila s novou "parťačkou" Barborou Hermannovou. Medaile z plážového volejbalu by překvapila. autor: ČTK
Před čtyřmi lety přivezli čeští olympionici z Londýna deset cenných kovů. Z OH 2016 v Rio de Janeiru očekává deník Aktuálně.cz sedm medailí. Na zlato by mohli dosáhnout judista Lukáš Krpálek a kanoista Josef Dostál.

Rio de Janeiro - Až tři miliardy párů očí rozsetých u televizorů po celé planetě se dnes v noci vrátí do brazilského Rio de Janeira, na slovutný stadion Maracaná.

Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Prohlédněte zde

Ten se stal před pouhými dvěma lety středobodem fotbalového mistrovství světa. A teď, vlastně už jen za pár hodin, nad ním pro změnu zavlaje olympijská vlajka s pěti propojenými kruhy.

V 1 hodinu pražského času začíná na ČT Sport přímý přenos, v jehož průběhu budou slavnostně zahájeny olympijské hry v Rio de Janeiru.

Před zahájením Her se hojně diskutovalo rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, potažmo příslušných mezinárodních asociací, že řada sportovců, především pak z Ruska, dostala zákaz na OH startovat. A to včetně slavné šampionky ve skoku o tyči Jeleny Isinbajevové. Důvod? Odhalený systém, který ruským dopingovým komisařům mimo jiné umožňoval zaměňovat odebrané vzorky moči nebo krve.

Na jednacím stole ležel návrh, aby z olympiády byli vyškrtnuti všichni Rusové, nakonec zůstalo u ruských atletů, vzpěračů a kajakářů. Do Ria nesměl vyrazit ani žádný z Rusů v minulosti za doping již trestaných, i když tohle rozhodnutí v pátek ráno zvrátila arbitráž v Lausanne, takže je možné, že alespoň tito distancovaní sportovci se přeci jen do Brazílie podívají.

Další zvrat v ruské kauze. Arbitráž CAS zamítla dvojí trest za doping, čeká se smršť odvolání Další zvrat v ruské kauze. Arbitráž CAS zamítla dvojí trest za doping, čeká se smršť odvolání Čtěte zde

Menší než obvykle je ovšem i česká výprava mířící do Ria. Kvůli tomu, že v kvalifikačních sítech tentokrát neuspěli zástupci ani jednoho českého kolektivního sportu, pak oproti londýnské výpravě čítající 133 sportovců klesl počet reprezentantů pro Rio na 105 osob.

A deník Aktuálně.cz tipuje, že domů nakonec poveze sedm medailí.

ZLATO

Lukáš Krpálek, judo, do 100 kg
Josef Dostál, kanoistika, C1

STŘÍBRO

Ondřej Synek, veslování, skif

BRONZ

Radek Štěpánek + Lukáš Rosol, tenisová čtyřhra

Martin Fuksa, kanoistika, C1

Jiří Prskavec, divoká voda, K1

Barbora Špotáková, atletika, oštěp

Zvolili jsme stejné číslo počtu českých medailí jako šéf české olympijské mise Martin Doktor, ten ji ovšem uvedl jako nejnižší mez své předpovědi: 

"Odhaduji to někde mezi sedmi a dvanácti medailemi. Ale potěší jakákoli," řekl v olympijské vesnici, v níž už se i Češi postupně zabydlují. A jako hosta už tam stačili přivítat i prezidenta republiky Miloše Zemana.

Krpálek: Jednou už jsem všechny porazil

V jeho ochrance dozajista nepůsobí žádní třasořitkové, ale s takřka dvoumetrovým obrem Lukášem Krpálkem by v případné bitce asi měli trochu starosti. Prát se však Krpálek v Riu hodlá výhradně na judistickém tatami. A sáhnout si pak ve váhové kategorii do 100 kilogramů na medaili.

"Jednou se mi povedlo vyhrát mistrovství světa, kde jsem všechny porazil. Vím, že když všechno sedne, tak jsem schopný získat zlato, ale suprová by byla každá medaile," dodal judista z pražské haly Na Folimance.

Lukáše Krpálka ovšem čeká v Riu ještě jedna role. V noci to bude právě on, kdo v čele české výpravy při slavnostním nástupu na Maracaná ponese českou státní vlajku.

Ale pozor, nějakou chvíli si na Krpálka a krajany nejspíš počkáte, při použití portugalské abecedy se totiž República Checa objeví na řadě až na 131. pozici.

Druhým českým sportovcem, jemuž deník Aktuálně.cz předpovídá dokonce zlatou medaili z Ria, je kanoista Josef Dostál. Ten si před čtyřmi lety vezl z olympijského Londýna jako nejmladší člen čtyřkajaku bronz. A jak známo, s jídlem roste chuť.

Synek vs. Drysdale, už tradiční souboj

Mezitím se náležitě rozvinula i Dostálova sólo-kariéra, na MS 2014 v Moskvě získal hned dvě zlaté medaile. Ve 23 letech už si připsal celkem pět cenných kovů z velkých akcí.

Je to hra, takže skifařovi Ondřeji Synkovi věštíme před startem jeho bojů o veslařský trůn s Mahé Drysdalem, šampionem z Nového Zélandu, další olympijské stříbro. I proto, že Synkovy výkony a výsledky v průběhu této sezony nebyly zcela přesvědčivé.

Původní české plány spojené s tenisovým turnajem na OH v Riu poněkud ovadly jen pár dní před startem her, kdy se cesty do Ria vzdali Tomáš Berdych a Karolína Plíšková, kteří v té souvislosti hovořili o obavách z viru zika, který na území Jižní Ameriky přenášejí komáři. Omluvenku posléze poslal z důvodu nemoci i Jiří Veselý.

Berdychův odchod z výpravy dočasně úplně vykolejil Radka Štěpánka, protože to vypadalo, že nové složení deblů místo původně přihlášené dvojice Štěpánek - Berdych už schválit nepůjde, ale opak se stal pravdou. A vznikla tak nová dvojice Štěpánek - Rosol, která by mohla mít slušné šance i na zisk cenného kovu.

Špotáková chytá formu? A Hejnová? To by byl zázrak

Řada českých medailí by se mohla urodit někde u vody. V kanále pro tu divokou jsme vybrali medailový úspěch Jiřího Prskavce, mistra světa z loňského roku. Daleko by na divoké vodě nemuseli mít k medailím snad ani posádka C2 Jonáš Kašpar - Marek Šindler nebo ženská světová šampionka Kateřina Kudějová.

Bronzový úspěch bychom rádi přisoudili i kanoistovi Martinu Fuksovi, vždyť v posledních dvou letech vozil z každého mistrovství světa dvě medaile. Snad mu forma vydrží i pro Rio.

Špotáková hodila v Kolíně 66 metrů, Vadlejch osobní rekord 87,20 Špotáková hodila v Kolíně 66 metrů, Vadlejch osobní rekord 87,20 Čtěte zde

Z atletických bojů si troufneme tipnout jeden bronz pro Českou republiku, který by mohla v hodu oštěpem získat dvojnásobná olympijská šampionka Barbora Špotáková.

Třetí zlato bychom jí samozřejmě přáli, nicméně bereme v úvahu, že sezonou jí provázela řada zdravotních problémů, což by se mohlo negativně projevit. Na druhou stranu je to právě Špotáková, kdo vede aktuální oštěpařské tabulky výkonem 66,87. A den před zahájením her v Kolíně potvrdila náznak nadějné formy výkonem 66,06.

Na stejném závodě si hodil osobní rekord Jakub Vadlejch. Ten patří do světové špičky mužského oštěpu podobně jako Vítězslav Veselý, uvidíme, jak slavný šampion let minulých Jan Železný dokáže jejich formu vyladit na OH v Riu.

Negativní předpověď tušíme v případě Zuzany Hejnové, dvojnásobné mistryně světa na 400 metrů překážek a držitelky bronzu z OH v Londýně. Časté a zdlouhavé zdravotní potíže ji bohužel právě teď v olympijském roce velmi výrazně přibrzdily v tréninku. Rádi se od bojovnice Zuzany necháme příjemně překvapit, její výkon a výsledek se ale samozřejmě bude odvíjet od jejího zcela aktuálního zdravotního stavu.

Z Londýna vezli Češi deset medailí

Už jen krátce pro připomenutí. Před čtyřmi lety si česká výprava přivezla z olympijského Londýna celkem 10 medailí, což byl druhý nejúspěšnější zápis české výpravy od OH 1996 v Atlantě, kde po rozdělení federace startovala poprvé samostatná Česká republika a cenných kovů si z americké Georgie tehdy odvezla hned jedenáct.

Nejméně radosti si z hlediska letních olympiád užili Češi v roce 2008 v Pekingu, kde si museli vystačit jen se šesti cennými kovy.

Ale zpátky k Londýnu 2012, na který v nejlepším vzpomínají olympijští vítězové Miroslava Knapková (veslování, skif), Barbora Špotáková (atletika, oštěp), David Svoboda (moderní pětiboj) a Jaroslav Kulhavý (horská kola).

Kdy budou cinkat české medaile? Podívejte se, co vám nesmí během her v Riu uniknout Kdy budou cinkat české medaile? Podívejte se, co vám nesmí během her v Riu uniknout Prohlédněte zde

Stříbrem byli v Londýně dekorováni Vavřinec Hradilek (divoká voda), Ondřej Synek (veslování, skif) a taktéž pár pro dámskou tenisovou čtyřhru Andrea Hlaváčková - Lucie Hradecká.

A to není všechno, bronzovými medailemi českou sbírku doplnili Adéla Sýkorová (střelba), Zuzana Hejnová (atletika, 400 m přek.) a čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostálů a Jan Štěrba.

Prakticky všichni londýnští medailisté cestují pod českou vlajkou i letos do Ria.  Pro Vavřince Hradilka však platí, že se mu nepodařilo uspět mezi nástrahami nominačních kritérií. Takže nakonec bude v Riu působit v nové roli, jako spolukomentátor České televize. Ta bude mimochodem olympijské dění vysílat na ČT Sport a ČT2, přenosy z Ria vysílá i Nova Sport.

reklama