reklama

Velký návrat? V širší olympijské nominaci basketbalistů USA je i James

Člen amerického Dream Teamu LeBron James v utkání základní skupiny A s Francií na OH 2012 v Londýně. Člen amerického Dream Teamu LeBron James v utkání základní skupiny A s Francií na OH 2012 v Londýně. autor: Reuters
LeBron James se možná po osmi letech vrátí do olympijského výběru basketbalistů USA. Hvězdný hráč Los Angeles Lakers, který už na olympijských turnajích získal dvě zlaté medaile, je v širší nominaci na červencové hry v Tokiu. Výkonný ředitel americké basketbalové federace Jerry Colangelo a trenér Gregg Popovich zatím do týmu zařadili 44 jmen, konečná nominace jich bude obsahovat dvanáct.

Devatenáct basketbalistů z širší soupisky již má na kontě zlato z olympijských her nebo mistrovství světa. Loni na šampionátu v Číně se však Američané museli obejít bez nejlepších hráčů a zaznamenali historicky nejhorší výsledek v podobě sedmého místa.

James hrál poprvé na olympiádě už před 16 lety v Aténách, kde tým USA skončil třetí. V Pekingu i v Londýně pomohl ke zlatu, v roce 2016 dal po titulu v NBA přednost odpočinku. Před nominací na Tokio již několikrát vyslovil zájem na OH hrát.

Obhájců titulu z Ria je v širší americké nominaci devět včetně Kevina Duranta, Kyrieho Irvinga nebo Paula George. Z dřívějších vítězů OH nechybějí například James Harden, Russell Westbrook a Dwight Howard. Naopak mezi hráči, kteří ještě olympijské zlato nezískali, je i hvězdný rozehrávač Stephen Curry z Golden State.

reklama