V únoru znovu vzniknou Olympijské parky, první bude v Ostravě

ČTK ČTK
21. 6. 2017 17:57
"Ještě nevíme, kolik bude celkem parků. Máme nějaká jednání. Nechceme jich dělat moc, představujeme si tak dva tři parky, abychom byli schopni to nějak realisticky pokrýt," řekl předseda ČOV Jiří Kejval.
Olympijský park Lipno
Olympijský park Lipno | Foto: Tomáš Liška

Ostrava - Český olympijský výbor (ČOV) bude v příštím roce pokračovat v projektu Olympijských parků. Během zimních her v korejském Pchjongčchangu vybuduje v únoru několik parků s jednotnou koncepcí, kde budou lidé moci sledovat přímé přenosy a fandit, ale také si sporty vyzkoušet. Parky budou zřejmě dva nebo tři, prvním známým místem je Ostrava. Na tiskové konferenci v Ostravě to dnes řekl předseda ČOV Jiří Kejval.

"Ještě nevíme, kolik bude celkem parků. Máme nějaká jednání. Nechceme jich dělat moc, představujeme si tak dva tři parky, abychom byli schopni to nějak realisticky pokrýt," řekl Kejval. Náklady se podle něj budou pohybovat v řádech desítek milionů korun. "Základ, bez kterého by se to nedalo udělat, jsou veřejné peníze," řekl předseda ČOV. Loni se podle něj peníze investované do parků bohatě vrátily zpět.

Kejval řekl, že by chtěl, aby centry parků byla studia České televize, odkud by se přímo řídily televizní přenosy. "Chtěli bychom, aby olympijské parky byly co nejpodobnější vlastním olympijským sportovištím. To znamená, že bychom chtěli, aby byl podobný branding, chtěli bychom tam přitáhout co nejvíce minulých, ale doufejme i budoucích olympioniků," řekl předseda ČOV.

Parky by chtěl zacílit především na děti a mládež. Podle analýz, které má ČOV k dispozici, přinesl v Ostravě letní olympijský park obrovský nárůst počtu dětí ve sportovních oddílech, v průměru až 70 procent. "Druhý důvod je podpořit naše sportovce, protože když budou soutěžit až v Koreji, což je opravdu velmi daleko, tak oni to sledují a je pro ně strašně důležité, jestli je podporuje pár lidí, anebo jestli celý národ je podporuje obrovsky. To je i na tu velkou vzdálenost hodně cítit a pomáhá to," řekl Kejval.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura (oba ANO) řekli, že město i kraj na olympijský park dají stejně jako loni po deseti milionech korun. Ostravští zastupitelé už dnes tento příspěvek schválili, krajští o něm teprve budou rozhodovat. Vondrák řekl, že kraj vytvoří další čtyři centra, která koncept parku rozšíří. Dvě budou v Beskydech, v Mostech u Jablunkova a na Bílé, a dvě v Jeseníkách, v Karlově pod Pradědem a v Kopřivné.

Macura řekl, že do letního olympijského parku v Ostravě přišlo loni v srpnu 150.000 návštěvníků, a potvrdil efekt v podobě velikého zvýšení zájmu dětí a mladých lidí o sport. "Rádi bychom něco takového zopakovali při příležitosti zimních olympijských her. Samozřejmě zima má jiné podmínky, takže i koncept toho parku bude muset být jiný. Centrum ostravského olympijského parku bude tentokrát nikoliv Černá louka, ale Ostravar Aréna, samozřejmě s tím svým zázemím v podobě další sportovní infrastruktury," řekl ostravský primátor.

Umožní to podle něj v případě nepříznivého počasí sportovní aktivity dělat uvnitř. "Nicméně počítáme i s venkovní zónou. Chtěli bychom něco dostat také do centra města," řekl Macura. V hale bude ledová plocha na hokej či curling, ale i prostor bez ledu pro další sporty.

Parky budou mít stejnou vizuální podobu. Autorem grafického návrhu je akademický malíř Milan Jaroš, který pro ČOV vytvářel vizuální styl už pro hry v Londýně, Soči a Riu de Janeiro. Je také autorem motivu pro Pchjongčchang, který obsahuje grafické ztvárnění stupňů vítězů, rychlobruslařského oválu a sjezdovek a základními barvami jsou modrá a bílá doplněné zlatou.

 

Právě se děje

Další zprávy