reklama

Kdo nahradí Knapkovou se Synkem? Talentu je dost, míní Chalupa, ale je potřeba mu pomoci

OH 2126, veslování – skif, finále: Ondřej Synek s bronzovou medailí. OH 2126, veslování – skif, finále: Ondřej Synek s bronzovou medailí. autor: ČTK
Malé ohlédnutí za olympijským vystoupením deseti českých veslařů na pěti lodích a nahlédnutí aspoň do nejbližší perspektivy tohoto sportu poskytl v rozhovoru pro Aktuálně.cz legendární skifař Václav Chalupa, stříbrný z OH v roce 1992 a čtyřnásobný vicemistr světa.

Ondřej Synek se netajil přáním rozšířit svoji sbírku o první zlatou olympijskou medaili. V čem vidíte hlavní příčiny, proč se mu to nepodařilo?

Byl to největší závod jeho dosavadní kariéry a hned od začátku se mi jevil jako dost nervózní. Snažil se prodat všechno, co v něm bylo, ale chtělo to klidnější hlavu. Psychicky mu pak určitě nepomohl ani zlomený obratel, přestože ho v jízdě asi neomezoval. Já jsem zažil něco podobného s meniskem. Nicméně jeho bronz má obrovskou hodnotu. Už proto, že řadu let se udržuje ve světové špičce, což ho řadí mezi skifařské legendy.

Překvapilo vás, že Mirka Topinková Knapková skončila v semifinále až čtvrtá a mohlo ji těšit jen vítězství v malém finále?

Ve velké konkurenci se nemá za co stydět. Úroveň ženského skifu se díky několika mladým veslařkám dost zvedla a navíc tlak na její vystoupení byl hodně velký, čekala se zase zlatá radost. Letošní sezona jí však podle představ nevyšla. Přípravě věnovala hodně času a moc si neodpočinula. Chybělo jí i potřebné štěstí. Přesto v malém finále potvrdila, že i po nečekaném vyřazení v semifinále zůstala velkou bojovnicí a zaslouženě v něm zvítězila.

Kdo vás nejvíc potěšil ze zbývajících tří posádek?

Především dvojka bez kormidelníka Helešic, Podrazil. Mezi elitní šestku se sice neprotlačili, ale závod o konečné umístění zvládli skvěle. Vždyť tato posádku spolu jezdí sotva rok a přesto skončila na velice pěkném sedmém místě. Navíc Podrazil měl loni zdravotní problémy, ale dokázal se v plné síle vrátit. Helešic pak patří mezi největší veslařské talenty a celá tato dvojka má před sebou slibnou perspektivu. Hodně jim pomohlo, že v přípravě se stali sparingpartnery Ondry Synka, s nímž byli v úzkém kontaktu.

A co dívčí dvojskif a čtyřka bez kormidelníka?

Děvčata odvedla vše, na co měla, což bylo vyhodnoceno desátou příčkou. Pro tuto nově sestavenou dvojici je to určitě úspěch a další posun ve světovém žebříčku. Mají na to, aby svoji výkonnost dále zlepšovaly. U čtyřky bez kormidelníka mě mrzí, že po dobré přípravě skončili až dvanáctí.

A v jakém světle vidíte aspoň nejbližší budoucnost českého veslování?

Synek s Topinkovou patří sice už mezi třicátníky, ale stále mají na kvalitní výkony a vyrovnané souboje se světovou elitou. Nechybějí však ani mladí veslaři, především mezi juniory; bude to chtít ale vytvořit jim potřebné podmínky a pracovat s nimi.

Trenérů máme dost a v nejbližší době by měl být jmenován ústřední trenér, který nám dosud chyběl. Bude potřeba úzká spolupráce a častá komunikace mezi trenéry a závodníky, od nichž se pak bude vyžadovat stoprocentní přístup k tréninkům. Je to běh na dlouhou trať, ale pokud se budeme chtít z velkých mezinárodních soutěží a za čtyři roky z tokijské olympiády vracet s pěknými výsledky, bude nutné v celém našem veslařském životě táhnout za jeden provaz.

reklama