reklama

Ve dvanácti porodila, teď boxuje na olympiádě. Keňanka svým příběhem dojímá svět

Christine Ongare a Irish Magno Christine Ongare a Irish Magno autor: Reuters
Málokdo na olympijských hrách v Tokiu splňuje Coubertinovu myšlenku víc než keňská boxerka Christine Ongareová. Do bojů pod pěti kruhy ji dovedla touha vzepřít se osudu chudé dívky ze slumu, která se stala maminkou už ve 12 letech.

Vyrostla v africkém slumu, kde se to hemží chudobou a spoustou vyhladovělých dětí. Sama takovým dítětem byla, když ve 12 letech otěhotněla a porodila. 

Příliš roztahovala nohy, a tak emigrovala z Íránu. Na OH startuje za tým uprchlíků Příliš roztahovala nohy, a tak emigrovala z Íránu. Na OH startuje za tým uprchlíků Čtěte zde

"Měla jsem v té době jen mamku a ta vzala to dítě za své, já byla taky ještě holka. Jako dívka ze slumu jsem prožila těžký život. Takových holek je ale v mé zemi spousta a právě i kvůli nim tak tvrdě trénuji a chci se někam dostat," řekla pro web olympics.com Ongaerová.

Nyní je z ní ve 27 letech olympijská boxerka. Na tokijský turnaj si proboxovala cestu z loňského kvalifikačního turnaje v Dakaru.

"Byla jsem fotbalistka, chtěla jsem zkusit gymnastiku, ale tam bylo plno. Pak jsem začala boxovat, nejdřív kvůli sebeobraně, protože dívky tam u nás to nemají snadné. Pak se z toho stal sport," vypráví boxerka v muší váze.

Splněný sen podívat se na hry do Tokia oplakala. Netají se ale, že by chtěla víc, dostat se na medailové příčky.

"Olympioniků máme v Keni hodně, ale medailistů už tolik ne, proto bych se tolik chtěla dostat na pódium," vysvětlila.

V Japonsku se jí to ale nepodařilo. Hned v nedělním prvním kole vypadla na body s filipínskou boxerkou Irish Magnoovou. I tak je pro ni účast na olympiádě vítězstvím.

"Chci našim lidem ukázat, že je cesta nahoru, když se budou snažit," dodala Keňanka, jejíž video s životním příběhem se stalo hitem na sociálních sítích.

reklama