reklama

Velkolepé povstání biatlonistů zašlapaných do asfaltu. Tahle horečka nemá konce

Michal Krčmář, stříbrný olympijský medailista. Michal Krčmář, stříbrný olympijský medailista. autor: ČOV/Pavel Lebeda
Dva dny, dvě medaile. Fantastický start českých biatlonistů na olympijských hrách v Koreji nečekal ani nejzarytější optimista.

Pchjongčchang - Během prosince trpělivě omlouvali vlastní nezdary. Snažili se mírnit nastalé rozčarování a všudypřítomnou skepsi. Dokola ubezpečovali, že jejich forma bude před vrcholem sezony gradovat.

V lednu pak na štacích v Německu a Itálii většinu kritiků přesvědčili o správnosti nastolené cesty.

A pokud přece jen nějací škarohlídi zbyli, v Pchjongčchangu pod pěti kruhy zavřeli ústa i jim. Během prvních dvou dnů olympijských bojů vybojovali čeští biatlonisté dvě medaile.

Za hrdiny jsou po zásluze Veronika Vítková a Michal Krčmář. Skromní a vstřícní sportovci, stoprocentní profesionálové, se dočkali svých prvních velkých individuálních kovů. Úspěch jim nelze nepřát. Bujarý potlesk a hlubokou poklonu si však zaslouží celý reprezentační tým. Tým s velkým T, společně prožívající jak nezdary, tak radosti.

Ne, tahle biatlonová horečka jen tak neustoupí.

"Mnozí nás v prosinci zašlapávali do asfaltu, jsem šťastný, jak se týmu podařilo odpovědět," reagoval na dva těžko uvěřitelné úspěchy šéf svazu Jiří Hamza. Záměrně jmenoval tým, nikoli jednotlivce.

Sám zprvu nemohl bronzové a stříbrné radosti uvěřit. Stejně jako oba medailisté. 

"Jak jsem řekl před olympiádou, v každé disciplíně jsme schopni bojovat o medaili. Ale skutečně ji vybojovat, to je ještě jiný příběh. Pro mě v tuto chvíli příběh neskutečný," prohlásil dojatě.

Živě: Vítková dojela ve stíhačce sedmá. Vyhrála Dahlmeierová, stříbro slaví Slovenka Kuzminová Živě: Vítková dojela ve stíhačce sedmá. Vyhrála Dahlmeierová, stříbro slaví Slovenka Kuzminová Čtěte zde

Těsně před olympiádou také mluvil o tom, jak nemožné je zopakovat medailovou nadílku ze Soči. Pět cenných kovů se zdálo být nedostižnou metou. Po dvou dnech je všechno jinak. Češi mají našlápnuto a slibují, že sebeuspokojení tady nehrozí.

"Nechci říct, že si zbytek olympiády užijeme, protože tu máme spoustu závodů, ve kterých nám o něco půjde," zdůraznil šéftrenér Ondřej Rybář.

Úspěch Vítkové a Krčmáře je teď tím nejlepším příkladem pro ostatní členy týmu.

Michal Krčmář po stříbrném sprintu se slzami v očích děkoval starším reprezentačním kolegům. To oni ho léta hnali směrem nahoru, to oni ho učili a inspirovali. Teď zase může on na oplátku inspirovat je.

"Bimbo je cílevědomý, poctivý, přemýšlivý kluk. Vytvořil skvělý pár s Ondrou Moravcem, se kterým je i obyčejně na pokoji. Výborně se doplňují. Ondra Michala hodně naučil a dnes naopak Michal Ondru motivuje," potvrdil Rybář.

Biatlonový program olympiády uhání vpřed a nepřináší žádný čas na oslavy. V pondělí se jedou oba stíhací závody a Češi budou zase útočit na nejvyšší příčky. Pozice Vítkové a Krčmáře jsou více než slibné. A po dalším zlepšení jistě touží také Ondřej Moravec, Markéta Davidová, Jessica Jislová a Eva Puskarčíková.

Šest želízek v ohni, šest možností, jak ještě mohutněji rozdmýchat bezmeznou vášeň fanoušků. Tu vášeň, která se v prosinci na okamžik zdála být ta tam.

Úspěšný hon českých biatlonistů za medailemi pokračuje. Fourcade nevěřil svým třem chybám Úspěšný hon českých biatlonistů za medailemi pokračuje. Fourcade nevěřil svým třem chybám Prohlédněte zde
reklama