reklama

Věřili si na medaile, včetně té olympijské. Teď budu rádi za top 30. Co zlomilo skokany?

Roman Koudelka Roman Koudelka autor: Reuters
Skokanům na lyžích se v letošní sezoně nedaří. Přitom po kvalitní letní přípravě i několika vydařených závodech nešetřili optimismem. Především Roman Koudelka viděl schůdnou cestu i ke stupňům vítězů, ale necelý měsíc před Zimní olympiádou v Koreji se ani jeden český reprezentant v řadě závodů nevešel do elitní desítky. Východisko z tohoto útlumu se v rozhovoru pro Aktuálně.cz snažil najít sportovní ředitel skokanského úseku Rostislav Jozífek.

S jakými představami jste do letošní sezony vstupovali?

Jednoznačně s cílem dosáhnout co nejlepšího umístění především na Zimních olympijských hrách a s tajným medailovým přáním na středním můstku, kde by zvláště Roman Koudelka měl mít největší šanci. Přáním bylo prolomit smůlu v podobě tak zvané bramborové medaile, která ho potkala před třemi roky na mistrovství světa ve Falunu. Zároveň jsme očekávali pódiové pozice v závodech Světového poháru, a to nejen od Romana.

Koudelka před začátkem sezony netajil, že je v pohodě a těší ho letní vzestup výkonnosti. Co způsobilo jeho současné zklamání?

Těch faktorů je víc. Tím prvním byl jeho psychický zlom, který nastal před vstupem do Světového poháru ve Wisle. Již z jeho rozhovoru pro Českou televizi šly vypozorovat obavy a velká zodpovědnost nejen z tohoto prvního závodu, ale i z vystoupení na olympiádě. Dalším faktorem byl přechod na nový materiál, i když týden před zahájením zimní sezony na soustředění v Ga-Pa nechával ostatní soupeře několik metrů za sebou. K definitivnímu zlomu došlo po vstupu do Světového poháru. Místo plánovaného útoku do elitní trojky měl problémy už v kvalifikaci a v závodě se neprotlačil ani do druhého kola. Tento pokles formy nešlo zastavit a nakonec nedokončil ani Turné čtyř můstků.

Nedaří se ani dalším skokanům. V čem vidíte hlavní příčiny zatím špatného vysvědčení?

Výpadek lídra vždy negativně ovlivní zbytek týmu. Letní příprava přitom byla nejtvrdší a nejkvalitnější za mnoho posledních let. Velká pozornost se věnovala nájezdu, letové fázi, novým lyžím a mnoha dalším aspektům. Zvláště Roman byl doslova ve vynikající formě, v sedmi závodech skončil nejhůře šestý. Došlo však k tomu, že vše, co přinesla letní příprava bylo v momentě smazáno a nic nefungovalo. A tak jsme se dostali s prací zase na začátek nového "nastavení." Výpadek se nepodařilo nahradit ani výkony mladých skokanů Vančury, Poláška či Štursy, který jediný ukazoval světlejší okamžiky. Psychický zlom nastal i u těchto závodníků.

Nemocnice na kraji Pchjongčchangu? České závodníky trápí před olympiádou velké zdravotní trable Nemocnice na kraji Pchjongčchangu? České závodníky trápí před olympiádou velké zdravotní trable Prohlédněte zde

Je ještě před odletem do Koreje nějaké východisko z této nepříjemné situace?

Jak jsem již řekl, pracujeme u jednotlivých závodníků na novém "nastavení." Rozdělili jsme tréninkové skupiny. Trenér Schallert se nadále bude starat jen o Koudelku a Štursu, kteří mu důvěřují. Zbytek týmu se připravuje pod trenérem Jiroutkem. Pokud jde o Romana, tak ten bude do olympiády absolvovat maximálně pouze jeden závod, zřejmě ve Willingenu. Do té doby se připravuje v zahraničí a do Koreje odletí až na poslední chvíli.

S jakými výsledky byste byl na olympiádě za dnešního stavu spokojen?

Dobrá otázka. U našeho sportu je možné vše, třeba se povede skok nebo i celý závod. A pak je v okamžiku zapomenuto, že něco správně nefungovalo. Všichni, kteří jsme se skokany v úzkém kontaktu, věříme, že k tomu dojde a pak není vyloučen ani návrat k předsezónním cílům. Pokud k tomu nedojde, tak jakékoliv umístění do třicáté příčky by z hlediska současného stavu bylo dobré. I tak bychom věřili, že aspoň jeden náš skokan se vejde mezi patnáct nejlepších, jak se to podařilo Kožíškovi o víkendu v Kulmu.

reklama