reklama

Vítězství rodinného klanu. Bratři Brownleeové ovládli triatlon v Riu, znovu vyhrál Alistair

Britští sourozenci Bronwleeové Britští sourozenci Bronwleeové autor: Reuters
Zase byli nejlepší. Britští sourozenci Bronwleeové napodobili své výkony z olympijských her v Londýně před čtyřmi roky a také v Riu obsadily dvě místa na medailových pozicích. Zlato dnes v Riu de Janeiro obhájil starší Alistair, mladší Jonathan tentokrát o jednu příčku vylepšil umístění z minulých her a získal stříbro.

Rio de Janeiro - Britští sourozenci Bronwleeové si stejně jako před čtyřmi lety podmanili olympijský závod v triatlonu. Zlato dnes v Riu de Janeiro obhájil starší Alistair, mladší Jonathan tentokrát o jednu příčku vylepšil umístění z Londýna a získal stříbro. Třetí cílem proběhl Jihoafričan Henri Schoeman.

Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Prohlédněte zde

Brownleeové po plavecké části ztráceli několik sekund na vedoucího Slováka Richarda Vargu. Čelo závodu se ale v cyklistické části záhy sjelo a o všem rozhodoval závěrečný desetikilometrový běh. Už po prvním ze čtyř okruhů se sourozenecká dvojice usadila v čele.

Osmadvacetiletý Alistair zaútočil v předposledním kole a vypracoval si více než patnáctisekundový náskok. V cílové rovince si vzal britskou vlajku a závod dokončil volnou chůzí, takže se mu Jonathan přiblížil na šest sekund. Nic to ale nemohlo změnit na tom, že Alistair Brownlee jako první triatlonista v historii obhájil olympijské zlato.

Nezabránila mu v tom ani složitá operace kotníku, kterou musel loni podstoupit. "Každý den byl hrozně těžký. Denně jsem se budil s bolestí," popisoval, jak se vracel do vrcholné formy. Pomohlo mu, že se při tréninku s bratrem vzájemně motivují k maximálnímu úsilí.

Přibližně v polovině závodu si byl jistý, že se sourozencem opět získají dvě medaile. "Byl jsem přesvědčený, že budeme první a druhý, ale nevěděl jsem, v jakém pořadí to bude. Nebyl jsem si jistý, že vyhraju. Věděl jsem, že si budu muset projít peklem, a to semi povedlo," uvedl.

Cílovou rovinku si vychutnával. "Věděl jsem, že odstup je velký a mám šanci si to užít. Pravděpodobně už takovou šanci nedostanu," dodal.

První olympijskou medaili z triatlonu od jeho zařazení do programu her v roce 2000 získal pro Jihoafrickou republiku Schoeman. Na vítěze ztratil 42 sekund.

reklama