Olympiáda zmizela volejbalistkám v dáli, prohrály i se Srbskem

Aktualizováno 20. 9. 2023 16:23
České volejbalistky dnes v olympijské kvalifikaci prohrály 1:3 na sety s mistryněmi světa ze Srbska. Ve skupině A v Ning-po je to jejich třetí porážka ze čtyř zápasů a už nemají šanci postoupit z tohoto turnaje na hry do Paříže. Stejně jako ve čtvrtfinále nedávného mistrovství Evropy ale sebraly elitnímu světovému týmu set, třetí sadu vyhrály 32:30.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Martin Sekanina, Český volejbalový svaz

Trenér Jannis Athanasopulos obměnil základní sestavu, ve které nově nastoupily smečařka Eva Hodanová, blokařka Ema Kneiflová a libero Veronika Dostálová.

"Chtěl jsem vidět, co dokážou ostatní hráčky. A musím říct, že všechny, které se dostaly na hřiště, odvedly opravdu výbornou práci. Tlačily jsme nad náš limit a nejdůležitější bylo, že jsme hráli uvolněně. Když hrajeme uvolněně, předvádíme skvělý volejbal. A naopak, pokud jsme nervózní, naše úroveň klesá," uvedl kouč v tiskové zprávě.

České volejbalistky držely s favoritkami krok. Dařilo se jim na bloku, bojovaly v obraně a pomohla jimi řada zkažených srbských servisů. Do stavu 17:17 byl úvodní set vyrovnaný, ale pak Srbky odskočily a sadu vyhrály 25:20.

Ve druhém setu srbské volejbalistky zlepšily obranu na síti a od začátku vedly. Po esu Ely Koulisiani sice Češky srovnaly na 12:12, ale pak přišel další srbský trhák na 23:17.

České volejbalisty sice pětibodovou sérií set prodloužily, ale na konečných 25:22 pro Srbsko dotáhla sadu univerzálka Tijana Boškovičová. Největší hvězda srbského týmu nakonec zaznamenala 30 bodů.

Ani ona ale nezabránila srbské ztrátě třetího setu. V jeho průběhu Češky kvalitním servisem a bloky několikrát odskočily o několik bodů, ale náskok vždy rychle ztratily a v koncovce vedly 23:21 Srbky.

České volejbalistky ale vyrovnaly a rozehrála se napínavá koncovka, v níž odvrátily tři mečboly. Nakonec proměnily svůj pátý setbol díky útoku univerzálky Gabriely Orvošové, která byla s patnácti body nejproduktivnější českou hráčkou. Další komplikace ale Srbky nepovolily. Ve čtvrté sadě se Češky potýkaly s přihrávkou a prohrály ji 20:25.

"Myslím si, že jsme v dnešním zápase předvedly dobrý výkon, i když jsme ho nakonec prohrály. Favoritky jsme dokázaly potrápit. Vycházel nám servis, spoustu balonů jsme dokázaly ubránit. V klíčových momentech bylo vidět, že oni jsou světová extratřída. Dokázaly si uhrát, co potřebovaly," řekla Hodanová, která zaznamenala tři z deseti českých přímých bodů na servisu.

Srbky zůstaly po čtyřech zápasech stoprocentní a mají dvanáct bodů, zatímco český tým stále jen dva za úvodní výhru v pětisetovém utkání s Dominikánskou republikou. Češky ještě čekají duely s Mexikem, Ukrajinou a Kanadou, takže se mohou teoreticky dostat na jedenáct bodů.

Ačkoliv domácí Čína překvapivě prohrála 2:3 s Kanadou, přišly české volejbalistky o naději na obsazení některého ze dvou postupových míst. Čína stejně jako Nizozemsko nasbírala 10 bodů a v příštím zápase se oba celky utkají spolu, takže vítěz tohoto duelu bude mít minimálně dvanáct bodů.

Turnaj je vedle přímého postupu důležitý i pro světový žebříček, z něhož se v červnu 2024 doplní pět zbývajících účastníků olympijského turnaje.

"Právě teď pro nás přicházejí ty nejdůležitější zápasy proti Mexiku a Ukrajině, což jsou soupeři podobné úrovně, jakou máme my. A pak se ještě setkáme s dalším týmem, který je ve světovém žebříčku okolo desáté příčky, a to je Kanada," shrnul kouč další program, který bude následovat po čtvrtečním volném dnu.

Olympijská kvalifikace volejbalistek:

Skupina A v Ning-po (Čína):

Srbsko - Česko 3:1 (20, 22, -30, 20)

Rozhodčí: Kang Ču-hi (Korea), Gerothodoros (Řec.).

Sestava a body Česka: Hodanová 13, Koulisiani 8, Orvošová 15, Mlejnková 13, Kneiflová 8, Valková 1, libero Dostálová - Pavlová, Pelikánová 1, Brancuská 1, Bukovská 4. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Srbska: Boškovičová 30, Aleksičová 16, Bušová a Lozová po 12.

Nizozemsko - Ukrajina 3:0 (23, 21, 16), Dominikánská republika - Mexiko 3:0 (17, 25, 16), Čína - Kanada 2:3 (-26, 15, -23, 22, -15).

1. Srbsko 4 4 0 12:1 330:261 12
2. Nizozemsko 4 3 1 11:3 335:271 10
3. Čína 4 3 1 11:3 339:257 10
4. Dominikánská republika 4 3 1 11:5 373:332 9
5. Kanada 4 2 2 8:10 367:409 5
6. Česko 4 1 3 4:11 307:360 2
7. Mexiko 4 0 4 0:12 208:302 0
8. Ukrajina 4 0 4 0:12 239:306 0