reklama

Vonnová si utahovala z Ledecké. Sjezd naštěstí nejela žádná snowboardistka, ulevila si Američanka

Lindsey Vonnová Lindsey Vonnová autor: Reuters
Lindsey Vonnová vybojovala v posledním olympijském sjezdu své kariéry bronzovou medaili.

Pchjongčchang - Na suverénní Italku Sofii Goggiaovou neměla, ale dlouho to vypadalo, že získá stříbro. Nakonec ji na třetí místo odsunula Ragnhild Mowinckelová.

Ale i bronz je pro ni velkým úspěchem. Lindsey Vonnová se v třiatřiceti letech stala nejstarší olympijskou medailistkou v alpských disciplínách v historii.

"Byl to emotivní den, protože tohle asi byl můj vůbec poslední sjezd na olympiádě. Ale jsem na bedně a mám z toho velkou radost," sypala ze sebe několik desítek minut po projetí cílem.

Před závodem prý byla tentokrát optimistická. "Ve startovní listině nebyla žádná snowboardistka," pousmála se s odkazem na zázračné vítězství Ester Ledecké v super-G, které Američanka dokončila na šestém místě.

Třiatřicetiletá Vonnová v roce 2010 na hrách ve Vancouveru získala zlato ve sjezdu a bronz v superobřím slalomu. Před čtyřmi lety v Soči chyběla poté, co si podruhé v kariéře přetrhala vazy v koleni. A právě zdravotní problémy urychlily blížící se konec úspěšné kariéry.

"Miluju závodění na olympiádě. Miluju ten pocit, když stojíte na startu, cítíte obrovský tlak, skoro se dusíte, a přesto se přinutíte dát tomu úplně všechno a spustit se z kopce a věříte v medaili," uvedla dvojnásobná mistryně světa. "Strašně mi to bude chybět, kéž bych mohla dál lyžovat. Kéž by mě tělo nebolelo tak, jak mě bolí," dodala.

Čtyřnásobná vítězka Světového poháru sice ještě může teoreticky získat medaili ve čtvrteční kombinaci. Sama americká lyžařka by to považovala za zázrak, vzhledem k tomu, že vůbec netrénovala na slalom. Její poslední olympijskou medailí tak velmi pravděpodobně zůstane dnešní bronz.

"Soči jsem po druhé operaci kolene sledovala z gauče a většinou jsem v té době byla dole než nahoře. Ale být zase na olympiádě, navíc na stupních vítězů je neuvěřitelné," prohlásila. "Moc jsem chtěl vyhrát pro dědu (který zemřel loni v listopadu), ale myslím, že by měl radost i z bronzu. Moje rodina je na mě pyšná a i já jsem na sebe pyšná. Tenhle bronz má pro mě cenu zlata," dodala.

reklama