reklama

Vonnová žasla, Gutová nechápala. Hvězdy světového lyžování se sklání před Ledeckou

Ester Ledecká Ester Ledecká autor: ASC Dukla/Ivana Roháčková
Nečekaný triumf Ester Ledecké šokoval nejen lyžařský svět, jejímu výkonu tleskaly i soupeřky.

Pchjongčchang - Všechny reprezentantky alpských sjezdařských velmocí se musely v olympijském superobřím slalomu sklonit před rodačkou z Prahy, která vyrůstala v Krkonoších. Nad senzačním vítězstvím Ester Ledecké, jež dosud byla především elitní snowboardistkou, kroutily hlavou. Výsledek závodu těžce nesla Švýcarka Lara Gutová, kterou česká reprezentantka startující až s číslem 26 vytlačila ze stupňů vítězů.

Gutová skončila jednu setinu sekundy za třetí Tinou Weiratherovou z Lichtenštejnska. O druhý olympijský bronz po třetí příčce ve sjezdu v Soči přišla ve chvíli, kdy už to nečekala. "Bolí, prostě to moc bolí. V ten moment jsem to nechápala. Neskutečné, co Ester předvedla. Zasloužila si to. Když je někdo nejrychlejší, tak si to zaslouží. Ale na mě je toho zkrátka moc," neskrývala zklamání předloňská vítězka Světového poháru, v němž vyhrála 24 závodů, z toho nejvíce 12 právě v super-G.

Podívejte se na vítěznou jízdu Ester Ledecké:

Z prvního místa Ledecká sesadila rovněž o jedinou setinu obhájkyni zlata Rakušanku Annu Veithovou. Ta startovala patnáctá a po odjetí dvaceti závodnic už přijímala gratulace, mimo jiné od předsedy Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha.

"Věděla jsem, že většina těch, co jedou o zlato, už je dole. Podle tréninku jsem poznala, že mohu zajet dobrý závod. Ale po chybě v horní pasáži jsem nevěřila, že by to mohlo vyjít. Nemám slov, je to sen. Tuhle chvíli jsem si představovala během mnoha těžkých hodin," líčila dvojnásobná šampionka Světového poháru, která před čtyřmi roky vyhrála v Soči ještě pod dívčím jménem Fenningerová. Po dojezdu Ledecké se jen nevěřícně chytila za hlavu a zlomila v pase.

Po peripetiích s vážně zraněným kolenem se mohla radovat alespoň ze stříbra, stejně jako trenér Rakušanek Meinhard Tatschl, který stavěl trať dnešního závodu. Ani to rakouským lyžařkám nepomohlo prodloužit vítěznou sérii v super-G, kterou načala v Turíně 2006 Michaela Dorfmeisterová, ve Vancouveru 2010 prodloužila Andrea Fischbacherová a v Soči udržela Veithová.

Koukalová skončila v nemocnici, výkon Ledecké ji ale postavil na nohy. Takhle Češka uhranula svět Koukalová skončila v nemocnici, výkon Ledecké ji ale postavil na nohy. Takhle Češka uhranula svět Prohlédněte zde

"Když člověk staví trať, samozřejmě se snaží udělat to tak, aby jí (Veithové) to sedělo," uvedl Tatschl. "S tím, že přijede ještě někdo, kdo bude mít zrovna svou šťastnou hodinu, jsme nepočítali. Ester blahopřeji, sjela to skvěle. Ale těším se i ze stříbra, poslední dva roky pro nás byly náročné, bylo to nahoru a dolů. Pro Annu je to historická chvíle. S jejím výkonem jsem naprosto spokojený. Zvládla to výborně," prohlásil rakouský trenér.

Podle další z rakouských lyžařek Cornelie Hütterové, která skončila osmá, si Ledecká získala v Koreji respekt už před závodem. "Za favoritku jsem Ester nepovažovala, ale poslední dny jsme s ní trénovaly a už byla hodně rychlá," řekla.

Výkon české reprezentantky ocenila i bronzová Weiratherová. "Ester zajela super jízdu. Už po odložení startu bylo jasné, že se dneska může stát cokoli. I něco nečekaného," uvedla po závodu, který kvůli větru začal s hodinovým zpožděním proti plánu a některé lyžařky si v cíli stěžovaly na poryvy větru. "Medaile pro mě znamená hrozně moc. V Soči to byl nejhorší zážitek v mé kariéře. Zranila jsem se v tréninku sjezdu a nemohla jet žádný závod. Teď jsem si to vynahradila," komentovala svou první olympijskou medaili dcera legendární Hanni Wenzelové.

Poklonu vítězce vysekla i zklamaná Američanka Lindsey Vonnová. "Ester je úžasná. Je to neuvěřitelné. Chtěla bych mít její sportovní talent, skákat ze sportu do sportu a všechno vyhrávat. Ale bohužel umím jen lyžovat. A ona mě stejně porazí," kroutila nevěřícně hlavou sjezdařka, která vyhrála 81 závodů Světového poháru, víc než kterákoli jiná závodnice.

Olympijská vítězka Ester Ledecká: Ještě teď se mi točí hlava Český olympijský výbor |  08:41

Novináři jí připomněli, že ji Ledecká porazila už při tréninku sjezdu v Zauchensee a Lake Louise, které Češka překvapivě vyhrála. Vonnová tomu tehdy zřejmě ještě nepřikládala velký význam. "To byl jen trénink, tohle je olympiáda," řekla, jako by stále ještě nemohla uvěřit tomu, co se stalo.

Mezi prvními gratulantkami byla i vítězka obřího slalomu Mikaela Shiffrinová. Na Twitter pověsila čtyři tleskající dlaně. Na triumfu Ledecké měla svůj podíl, neboť vítězka jela na jejích lyžích.

Zlatý sen z bílého svahu. Tak snowboarďačka Ledecká pokořila sjezdařské superstar Zlatý sen z bílého svahu. Tak snowboarďačka Ledecká pokořila sjezdařské superstar Prohlédněte zde
reklama