reklama

Vůjtek: Hrajeme týmově a soustředěně, předpokládám medaili. Ve čtvrtfinále máme výhodu

Vladimír Vůjtek. Vladimír Vůjtek. autor: Lukáš Caha
Čeští hokejisté ovládli na olympiádě základní skupinu vůbec poprvé. Z prvního místa šli do play-off naposledy na mistrovství světa 2016, kdy reprezentaci vedl Vladimír Vůjtek. Toho tehdy zarmoutila porážka od Spojených států v nájezdech. Tentokrát Češi narazí na USA nebo Slovensko. "Pro fanoušky by byla zajímavá druhá varianta," říká Vůjtek v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Jak se vám líbí výkony Česka v Pchjongčchangu? Zaujal vás tým něčím?

Musím přiznat, že jsem neviděl všechny zápasy, protože jsem byl na All Star Cupu v Bratislavě. Ale zaujalo mě, že hrajeme soustředěně, týmově a dobře bráníme v oslabení. Zvládáme i přesilovky. Máme zkušený tým a dobrého brankáře.

Když Češi v úvodním duelu porazili Jižní Koreu jen 2:1, neměl jste trochu obavy, co přijde dál?

Určitě ne. Celkem se to i dalo čekat. Korea hrála doma a v prvním zápase měla dost sil. Naši ještě nebyli rozehraní a nevěděli, co je čeká. Takové zápasy jsou vždycky složité. Proti silnějším soupeřům byl náš výkon lepší.

V prvním utkání nehráli střelci Dominik Kubalík a Martin Růžička. Jak důležité bylo jejich nasazení v další fázi skupiny?

Růžička dorazil pozdě a měl za sebou dlouhou cestu. Je správné, že ho nechali odpočívat, protože aklimatizace nějaký čas trvá. A Kubalík je prostě střelec. Ukázal to v obou zápasech.

Jaké hráče z českého mužstva byste vyzdvihl?

Jak jsem říkal, neviděl jsem všechny zápasy, takže těžko můžu hodnotit individuální výkony. Přece jen ale zmíním Francouze, který je opravdu spolehlivý.

Češi na rozdíl od minulých olympiád postoupili přímo do čtvrtfinále. Je velká výhoda, že nemusí hrát kvalifikaci? Jsou dva klíčové zápasy ve dvou dnech nepříjemné i na takhle krátkém turnaji?

Výhoda to určitě je, ale nepotvrdí se to vždycky. Když vidím rozlosování, náš soupeř bude mít pauzu asi 21 hodin, což není ideální.

Češi na bronz nedosáhli, Rusové udolali německý zázrak. Projděte si výsledky a program turnaje Češi na bronz nedosáhli, Rusové udolali německý zázrak. Projděte si výsledky a program turnaje Prohlédněte zde

Soupeř Česka vzejde ze zápasu USA-Slovensko. Kdo vyhraje a koho považujete za přijatelnějšího soka?

Tihle soupeři už se utkali ve skupině a zápas byl velice vyrovnaný. Nakonec vyhrála Amerika. Teď to podle mě bude znovu vyrovnané. Jinak je těžké říct, kdo nám bude sedět víc, ale pro fanoušky by byl zajímavý zápas se Slovenskem.

Budou Češi favorité v obou případech?

Určitě. Patříme do pětky favoritů celého turnaje. Myslím, že máme i na medaili. Já osobně ji předpokládám.

Co je třeba před klíčovým čtvrtfinále vylepšit?

Dáváme málo gólů. Střelecky se prosazujeme méně, než se čekalo.

Slovenská nominace vás prý hodně překvapila. Neptal jste se, proč vypadá zrovna takhle, když jste byl o víkendu na exhibici v Bratislavě?

Neptal, není to moje záležitost. (smích) Trošku překroutili moje slova. Řekl jsem, že mi tam chybí určitá jména, ale oni z toho udělali, že Slovensko má podle mě špatnou sestavu, což není pravda. Navíc už nemám detailní přehled o slovenském hokeji. Jen mi tam prostě chybí tři čtyři hráči Slovanu Bratislava.

Delší regenerace, ale hlavně schůdný soupeř. Češi se pořád zlepšují a mají jedinečnou šanci Delší regenerace, ale hlavně schůdný soupeř. Češi se pořád zlepšují a mají jedinečnou šanci Čtěte zde

Slováci na úvod olympiády šokovali výhrou nad Rusy, ale pak už jen prohrávali a skončili poslední. Čím si to vysvětlujete?

První zápas hráli velmi dobře. Po začátku, kdy dostali dva nešťastné góly, se zdálo, že Rusové budou na koni. Málokdo s Ruskem vyhraje, když prohrává 0:2. Slováci ale stupňovali svůj výkon a od nějaké třicáté minuty byli jasně lepší. Klidně mohli vyhrát víc než 3:2, protože šli párkrát sami na bránu. Z pozice outsidera se jim hrálo dobře, proti Americe a Slovinsku to ale bylo jiné. Tuhle roli nezvládli.

Pokud Česko postoupí do semifinále, téměř jistě narazí na Rusy. Jsou opravdu tak velcí favorité, jak tvrdí kurzy?

U mě jsou favorité číslo jedna. V prvním zápase mě zklamali, hráli špatně. Mají ale zkušený tým, což v dalších zápasech prokázali. Zůstávají největšími favority.

Co musí soupeři Ruska v play-off udělat, aby vyhráli?

Musí mít perfektní obranu, zvládnout hru ve středním pásmu, v určitých fázích skvěle napadat už v útočné třetině a zároveň nedovolit přečíslení. Na Rusy platí, když jsou napadáni, ještě než se zmocní puku. Pak mají problémy.

reklama