reklama

Vydejte svědka dopingu. Rusko požádá USA o bývalého šéfa moskevské antidopingové laboratoře

Ilustrační foto Ilustrační foto autor: Reuters
Rusko bude usilovat o vydání bývalého šéfa moskevské antidopingové laboratoře Grigorije Rodčenkova, který svědčil o systematickém dopingu v Rusku a při olympijských hrách v Soči.

Moskva - Bývalý šéf moskevské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenkov promluvil o systematickém dopingu v Rusku a při olympijských hrách v Soči loni v květnu po přestěhování do Spojených států amerických. O plánované žádosti o vydání informovali ruští vyšetřovatelé.

Na olympiádě možná nezahrají ruskou hymnu. Je to rusofobie, ponížení naší země, vztekají se Rusové Na olympiádě možná nezahrají ruskou hymnu. Je to rusofobie, ponížení naší země, vztekají se Rusové Čtěte zde

Bližší podrobnosti neuvedli, takže není jasné, jak by se mělo případné vydání uskutečnit. Rusko a USA totiž nemají uzavřenou smlouvu o vydávání osob.

Rodčenkov v zámoří otevřeně hovořil o tom, jakým způsobem se v ruském sportu systematicky používaly nedovolené podpůrné prostředky a jak se při ZOH 2014 v Soči manipulovalo se vzorky, aby nebyl odhalen doping domácích sportovců.

Tato podezření nyní vyšetřují dvě komise Mezinárodního olympijského výboru. Kvůli údajným podvodům při hrách v Soči byli minulý týden doživotně diskvalifikováni z olympijských her běžci na lyžích Alexandr Legkov a Jevgenij Bělov. Závodníci s tím nesouhlasí a chtějí se bránit.

Také ruští vyšetřovatelé nadále sveřepě odmítají, že by v zemi docházelo k dopingovým podvodům.

"Argumenty nezávislého odborníka WADA McLarena ohledně zaměňování pozitivních dopingových testů za negativní v antidopingové laboratoři v Soči při zimních olympijských hrách byly vyvráceny stejně jako existence státního dopingového programu v Rusku za účelem, aby sportovci vyhráli co nejvíce medailí," tvrdí v aktuálním prohlášení.

Mezinárodní olympijský výbor plánuje, že vyšetřovací komise zabývající se systematickým dopingem v Rusku a proviněními ruských sportovců na hrách v Soči dospějí ke konkrétním závěrům v následujících týdnech. Rozhodnutí MOV ohledně účasti ruských sportovců na únorové olympiádě v Pchjongčchangu by mělo padnout v prosinci.

reklama