reklama

"Vyhráli jste už jen tím, že jste tady," řekl Zeman českým sportovcům v Riu

Miloš Zeman. Miloš Zeman. autor: Jakub Plíhal
Český prezident Miloš Zeman dnes přišel do olympijské vesnici v Riu de Janeiro povzbudit české sportovce a prohlédnout si jejich zázemí.

Rio de Janeiro - Miloš Zeman byl dnes jedním ze čtrnácti prezidentů, kteří navštívili olympijskou vesnici v Riu de Janeiro. Hlava českého státu se setkala s některými sportovci a popřála hodně štěstí nejen jim, ale také realizačním týmům, na které se podle jeho slov často zapomíná. V sídle české mise je zatím 54 sportovců, v pátek ráno se k nim však přidá další početná skupina včetně první části atletů.

Sázkaři se drží při zemi, Češi prý nezískají víc než deset medailí. Bude Zeman zdravit i Putina? Sázkaři se drží při zemi, Češi prý nezískají víc než deset medailí. Bude Zeman zdravit i Putina? Čtěte zde

Prezident Zeman přišel do olympijské vesnice mimo jiné se svou chotí oblečen do bundy českého týmu, na očích měl sluneční brýle a k českému domu ho organizátoři odvezli na golfovém vozíku. Prohlédl si zázemí mise a setkal se mimo jiné s předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem, šéfem České unie sportu Miroslavem Janstou či Karlou Šlechtovou, ministryně pro místní rozboj. Tu v Riu zanedlouho vystřídá Kateřina Valachová, šéfka resortu školství, mládeže a tělovýchovy.

"Vyhráli jste už jen tím, že jste tady," řekl Zeman sportovcům, mezi kterými byli vodní slalomáři Kateřina Kudějová a Jiří Prskavec, sportovní střelci Adéla Bruns s Libuší Jahodovou, veslařští bratři Vetešníkové či stolní tenistka Iveta Vacenovská.

"Nejsou tu ale jen sportovci, ale i realizační týmy. Když se prohraje, může za to tým, když se vyhraje, může za to jenom sportovec. Takže připíjím na úspěch realizačních týmů," prohlásil Zeman a pozdvihl číši bílého vína.

Zeman se opět vyjádřil i k případu Martiny Sáblíkové. Česká rychlobruslařka je v Brazílii, trénuje na utajeném místě a čeká na rozhodnutí UCI, případně sportovního arbitrážního soudu o jejím startu. Ten by se měl uskutečnit v sobotu. "Věřím, že to rozhodnutí bude pozitivní. Jestli ne, může za to cyklistická asociace, která to zmršila," zopakoval už poněkolikáté Zeman.

Naděje žije, Sáblíková může získat místo po vyloučené Rusce. Šťovíček navíc chystá žalobu Naděje žije, Sáblíková může získat místo po vyloučené Rusce. Šťovíček navíc chystá žalobu Čtěte zde

Český tým má v Olympijské vesnici zázemí v osmnáctipatrovém domě, v němž má vyhrazených šest poschodí a sdílí ubytování mimo jiné se sportovci Slovenska, Gruzie, Albánie či týmu, který startuje pod hlavičkou uprchlíků. "Olympionici wanted" stojí na dveřích vedení české mise, pod nápisem je heslo provázející českou výpravu - Všichni jsme jeden tým.

Součástí komplexu domu v ulici Corcovado jsou dva bazény i výzdoba v českých národních barvách včetně svítící siluety běžce Emila Zátopka. Hned vedle je dopravní uzel a obrovská jídelna, která má na délku 200 metrů.

Sportovci mají k dispozici televize, lednice, matrace na míru i klimatizace, které ale moc nepoužívají, aby neonemocněli. Oblíbené mezi sportovci je entertaniment cetrum s počítačovými hrami či "music room", kde si sportovci mohou zahrát na hudební nástroje.

reklama