reklama

Český tenis má jistou medaili z Ria! Šafářová se Strýcovou úchvatně otočily duel, vyhrály i H+H

Šafářová se Strýcovou během čtvrtfinálového dramatu. Šafářová se Strýcovou během čtvrtfinálového dramatu. autor: ČTK
Lucie Šafářová s Barborou Strýcovou mohou svou jízdu olympijským tenisovým turnajem zakončit ziskem cenného kovu. Český pár ve čtvrtfinále čtyřhry vyhrál 2:1 na sety nad italským týmem Sara Erraniová - Roberta Vinciová. V semifinále je i Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou.

Rio de Janeiro - Český tenis má jistou medaili z dámské tenisové čtyřhry! Více než dvouhodinovou bitvu musely ve čtvrtfinále olympijských her v Riu de Janeiro svést české tenistky Lucie Šafářová a Barbora Strýcová.

Byť přemožitelky nasazených jedniček sester Williamsových proti Italkám Robertě Vinciové a Saře Erraniové dlouho prohrávaly, nakonec dokázaly utkání otočit a po výsledku 4:6, 6:4, 6:4 postoupit do semifinále olympiády. 

Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Prohlédněte zde

Zahrají si tedy o medaile. V semifinále budou jejich soupeřkami sedmé nasazené Rusky Jekatěrina Makarovová s Jelenou Vesninovou, které dokázaly vyřadit Španělky Muguruzaovou a Suárezovou.

O finále budou hrát také Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou. Obhájkyně stříbra z Londýna dokázaly ve třech setech přetlačit jiné Rusky, Darju Kasatkinovou a Světlanu Kuzněcovovou, když ve třetí sadě odvrátily tři mečboly a vyhrály 6:1, 4:6, 7:5. H+H v semifinále změří síly se Švýcarkami Timeou Bacsinszkou a Martinou Hingisovou.

Mezi čtyři nejlepší hráčky dokázala v Riu postoupit také Petra Kvitová - více čtěte zde.

Vědí, že je před nimi další těžký zápas

"To je krásný, ne, že se Češkám v Riu daří. A bylo by jen úžasné, kdybychom těch kovů posbíraly co nejvíc," řekla Lucie Šafářová.

Fenomenální. Kvitová z kurtu vystřílela přemožitelku Sereny a zahraje si semifinále olympiády Fenomenální. Kvitová z kurtu vystřílela přemožitelku Sereny a zahraje si semifinále olympiády Čtěte zde

Strýcová a Šafářová si uvědomují, že mají olympijskou medaili na dosah. "Ano, ale..." varovala Strýcová a Šafářová pokračovala: "...je před námi další těžký zápas. Je to blízko, ale i daleko, budeme se soustředit na to, abychom byly připraveny."

Strýcové s Šafářovou, která v Riu kvůli střevní viróze musela vzdát dvouhru, se proti nasazeným osmičkám dlouho nedařilo. V prvním setu brzy prohrávaly 0:4, pak sice snížily na 4:5, ale sehrané Italky už sadu nepustily.

Obrat přišel na poslední chvíli

Ani druhé dějství se pro přemožitelky sester Williamsových zpočátku nevyvíjelo dobře. Sehrané Italky, které spolu v minulosti ovládly všechny čtyři grandslamy, vedly už 3:0 a 4:3, Češky si ale vzaly ztracený servis zpět a vynutily si rozhodující sadu.

"Za stavu 0:3 ve druhém setu v nás byla malá dušička, ale pořád jsme věřily. To nejde vzdát, když už jsme takhle daleko. Prostě jsme věřily a publikum bylo fantastické," poděkovaly Šafářová i Strýcová opět za hlasitou podporu od českých sportovců.

Berdych měl přemýšlet obráceně, tvrdí Petera. Na olympiádě měl větší šanci než na grandslamu Berdych měl přemýšlet obráceně, tvrdí Petera. Na olympiádě měl větší šanci než na grandslamu Čtěte zde

V hledišti seděl i tenista Radek Štěpánek, který nejen fandil a zvedal obecenstvo, ale také deblistkám radil. "Ví, jak se cítíme a kdy má co říct. Nešlo ho neslyšet a musím říct, že mu za to děkujeme. Je úžasné, že tam je a podporuje nás. Je to od něj hezké," řekla Strýcová. "Radil drobné věci, to se nedá popsat," uvedla Šafářová.

Šafářová včera jen sbírala síly

Ve třetím setu získaly české tenistky v šesté hře brejk, zápas za stavu 5:3 sice ještě nedopodávaly k vítězství, ale v následujícím gamu vzaly servis Erraniové, která při českém mečbolu dala dvojchybu.

Střevními problémy v předešlých dnech sužované Šafářové pomohl den volna kvůli dešti. "To mě trochu zachránilo. Celý den jsem postupně dojídala a nic jsem nedělala. Jen jsem sbírala síly a rozhodně jsem se teď už cítila v plné síle," řekla.

Hradecká s Hlaváčkovou odvrátily mečboly

Sehrané duo H+H ovládlo za 30 minut první set v poměru 6:1 a nic nenasvědčovalo pozdějšímu dramatu. Hned v úvodní a poté i třetí hře druhé sady ale Hradecká s Hlaváčkovou nevyužily při podání soupeřek nadějné vedení 40:15 a za stavu 4:5 naopak svůj servis prohrály.

Podobný scénář se opakoval i na startu rozhodujícího dějství. Český pár nejprve promarnil ve třetím gamu pět brejkbolů a hned v další hře "daroval" servis Ruskám. Následně ale prohrála podání i Kasatkinová a začínalo se prakticky znovu.

Více než dvouhodinová bitva vyvrcholila téměř infarktovou koncovkou. Šesté nasazené Češky za stavu 4:5 prohrávaly při servisu Hradecké už 0:40, riskantní hrou ale všechny tři mečboly odvrátily. "Lucka to zahrála úžasně. To se nevidí, ale nemělo to tam dojít," řekla Hlaváčková.

Následně hned na první pokus sebrala dvojice H+H podání Kuzněcovové a Hlaváčková už zápas na servisu dotáhla k vítězství. "Celou dobu jsme věděly, že na to máme, že jsme lepší. Vytvářely jsme si miliardu šancí, nebyly jsme je schopné proměnit. Kdybychom prohrály, strašně by nás to mrzelo. Naštěstí to někdo nahoře zařídil, že jim to dneska nevyšlo," oddechla si Hlaváčková.

Výsledky tenisu na OH v Riu de Janeiro:

Čtyřhra - čtvrtfinále:

Šafářová, Strýcová (ČR) - Erraniová, Vinciová (8-It.) 4:6, 6:4, 6:4, Bacsinszká, Hingisová (5-Švýc.) - Chan Hao-Ching, Chan Yung-Jan (3-Tchaj-wan) 6:3, 6:0, Hlaváčková, Hradecká (6-ČR) - Kasatkinová, Kuzněcovová (Rus.) 6:1, 4:6, 7:5, Makarovová, Vesninová (7-Rus.) - Muguruzaová, Suárezová (4-Šp.) 6:3, 6:4.

reklama