reklama

Závodí s muzejními kousky, přesto vyšlou bobisté na olympiádu rekordní výpravu

Český dvojbob v akci Český dvojbob v akci autor: ČTK
Čeští bobisté poprvé v historii vyšlou na olympiádu čtyři posádky, dva dvojboby a dva čtyřboby.

Praha - Poprvé v olympijské historii budou mít čeští bobisté na hrách dvě posádky dvojbobů i čtyřbobů. Mezinárodní federace IBSF to dnes potvrdila v oficiálně zveřejněných kvalifikačních listinách.

"Je to skvělé a přitom to bylo strašně těžké. V olympijském cyklu jsme kvůli nedostatku financí ani jednou nebyli na závodech v Americe. Konkurence se zostřuje, hlavně Korea a Čína. Tři ze čtyř našich bobů jsou muzejní kousky a přesto se podařilo udělat takovou nominaci. Tohle je velký úspěch a musím říct, že kluci zamakali," řekl ČTK šéf bobistů Martin Bohman a šel zajišťovat přesun bobů do Koreji.

Doposud měli Češi na olympiádách nejvíce tři posádky. Naposledy to tak bylo ve Vancouveru v roce 2010, kde startovaly dva čtyřboby a dvojbob.

Do Pchjongčchangu odjede devět závodníků. Mělo by jít o piloty Jana Vrbu s Dominikem Dvořákem a dále o Davida Egydyho, Jakuba Havlína, Jaroslava Kopřivu, Jakuba Noska, Jana Stoklásku, Dominika Suchého a Jana Šindeláře.

Před posledním závodním víkendem měli Češi jistý Dvořákův dvojbob a Vrbůc čtyřbob. Dvořák bojoval ve čtyřbobu na dálku s Číňany. Půjčil si Vrbův stroj a na Evropském poháru skončil pátý a čtvrtý. Číňany, startující na Americkém poháru, kde byli třetí, nakonec v žebříčku předčil o deset bodů. "To bylo o fous," řekl Bohman.

Vrba bojoval o druhé místo pro stát ve dvojbobu s Brazilci a měl štěstí. Cristiano Paes závěrečný závod nedojel. "Honza Vrba je šťastlivec. Jede na třetí olympiádu. Do Vancouveru se dostal jako poslední kvalifikovaný čtyřbob, do Soči jako poslední s dvojkou a teď zase s dvojkou," líčil Bohman.

Nezdravý povyk kolem Koukalové nesmí zastínit pozitiva. Češi dokonale plní plán Nezdravý povyk kolem Koukalové nesmí zastínit pozitiva. Češi dokonale plní plán Čtěte zde

Předseda svazu podotkl, že Vrba má jeden z nejstarší dvojbobů. "Ten je hodně rozštípaný, už byl v Turíně," zmínil hry v roce 2006. "Takže pojede už na čtvrtou olympiádu, což je extrémní. Normálně se mění po olympijském cyklu."

Bobisté mají před sebou finále Světového poháru v Königsee, na kterém půjde i o startovní pozice na olympiádě. Dvořáka poté čeká juniorské mistrovství světa ve Svatém Mořici. Do Pchjongčchangu většina závodníků odletí 5. února.

reklama