reklama

Konec zelené vody v olympijském bazénu. Akvabely budou závodit v čisté vodě

Bazén pro skokany se zbarvil dozelena. Bazén pro skokany se zbarvil dozelena. autor: Reuters
Olympijský bazén v Riu de Janeiru už není naplněný zelenou vodou. Pořadatelé se rozhodli vyřešit problém radikálně, bazén vypustili a přečerpali do něj vodu z vedlejšího tréninkového bazénu.

Rio de Janeiro - Kauzu se zelenou vodou, která budí na olympijských hrách neustálé posměšky, se pořadatelé rozhodli vyřešit radikálně. Celý bazén v noci ze soboty na neděli vypustili a před dnešním zahájením soutěží v synchronizovaném plavání do něho přečerpají vodu ze sousedního tréninkového bazénu, v němž je voda stále průzračně modrá.

Zelený bazén v Riu zavřeli. Snad jsme neskákali do něčeho tak špatného, ozývá se soutěžící Zelený bazén v Riu zavřeli. Snad jsme neskákali do něčeho tak špatného, ozývá se soutěžící Čtěte zde

Akvabely musí vidět pod vodou

Podle šéfa plaveckého areálu Gustava Nascimenta byl tento krok jedinou možností, jak pro akvabely a rozhodčí zajistit čistou vodu, aby bylo dobře vidět i pod hladinou. Chemický zákrok a uzavření nádrže, které nařídili v bazénu pro skoky do vody, totiž nevedly dostatečně rychle k návratu původní barvy.

Voda v bazénu pro skoky do vody náhle zezelenala v úterý a její odstín postupně tmavl. Stejný osud potkal o den později i hlavní bazén, v němž se hraje turnaj ve vodním pólu a kde ode dneška začnou i soutěže v synchronizovaném plavání. Pořadatelé všechny závodníky ujistili, že voda je stále zdravotně nezávadná, co způsobilo její zabarvení, ale dlouho nevěděli.

Nakonec zjistili, že problémy způsobilo neohlášené přidání peroxidu vodíku do vody zaměstnanci společnosti, která se o sportoviště stará. To způsobilo snížení účinku chlóru a v bazénu se rozmnožila řasa. "Je to způsob čištění bazénů, ale nedoporučuje se v kombinaci s chlórem. Nekonzultovali to s námi, ale selhání našeho dodavatele je i naše chyba," připustil Nascimento.

reklama