reklama

Skikrosařka Zemanová po operaci zatím na Pchjongčchang nemyslí

Skikrosařka Andrea Zemanová pózuje v čepici zvané Raškovka Skikrosařka Andrea Zemanová pózuje v čepici zvané Raškovka autor: Milan Kammermayer
Andrea Zemanová po operace zatím neřeší start na olympiádě. "Na prvním místě je zdraví," řekla česká skikrosařka novinářům při představení čepice z olympijské kolekce.

Praha - Skikrosařka Andrea Zemanová po zářijové operaci levého kolena neřeší, jestli stihne únorové olympijské hry v Pchjongčchangu. Po zákroku, který definitivně vyřešil její potíže s kolenem, se věnuje rehabilitaci.

Dresy pro olympiádu: naštvaní Slováci, přešlap u Korejců i návrat rudé mašiny. A co Češi? Dresy pro olympiádu: naštvaní Slováci, přešlap u Korejců i návrat rudé mašiny. A co Češi? Prohlédněte zde

"Na prvním místě je zdraví," řekla Zemanová novinářům při představení čepice z olympijské kolekce. O cestě na své druhé hry po pěti kruhy nemluvila. "Starostí bylo tolik, že se Andrea soustředí na rehabilitaci," uvedl její manažer Tomáš Kraus, dvojnásobný mistr světa ve skikrosu.

Kolena bolela i vleže

Čtyřiadvacetiletá Zemanová sice letos v únoru dojela osmá v SP ve Feldbergu, ale celou sezonu trpěla kvůli kolenům. "Bolela, i když jsem jenom ležela. Byly tam záněty, jak patela drhla o stehenní kost a drtila to," líčila dcera legendárního sjezdaře Bohumíra Zemana problémy, o jejichž příčině do září nevěděla.

Lékaři řešili potíže operacemi, při kterých čistili zničenou chrupavku. "Ale nebylo to ono. Dál jsem fungovala přes bolest," řekla bývalá slalomářka. Na čištění obou kolen se dostavila třikrát, ale její trápení pokračovalo. V létě proto měla omezenou přípravu. "Snažila jsem se dělat, co jsem mohla - posilku, bazén," uvedla.

Olympijská vítězka ve skikrosu si poranila koleno a zřejmě přijde o korejské hry Olympijská vítězka ve skikrosu si poranila koleno a zřejmě přijde o korejské hry Čtěte zde

Až v září došlo na radikální řez. Doktoři v čele s Jaroslavem Větvičkou zjistili příčinu bolesti. "Museli mi nařezat postranní vaz, aby mi patela zapadla do jamky a správně to fungovalo," řekla lyžařka.

První přišlo na řadu levé koleno a zlepšení ucítila jen pár dnů po operaci. "Úleva byla strašná. Třetí den to bylo lepší než rok předtím."

Odkládaná operace znamená olympijský otazník

Podobný zákrok měla nejspíše podstoupit už loni. Možná by teď už byla zdravá a chystala se na olympiádu. "Lítala jsem po doktorech z operace na operaci, které byly zbytečné, z injekce na injekci. Byl to takový rok hrůzy," konstatovala.

V minulosti měla zlomená žebra, řešila problém s plotýnkami, ale tentokrát byl její stav psychicky nejnáročnější. "Furt jsem doufala v lepší zítřky, které nepřicházely," řekla. Snažila se nepodléhat černým myšlenkám. "Ať nám život připravuje sebevětší pekla, musíme se s tím poprat. Je to psycho, ale holt tak to někdy chodí," dodala.

reklama