reklama
8:40 • ZOH 2018 • Hokej, semifinále
0:3
0:0 0:2 0:1
Česká republika - vlajka - Sport 2016
Česko
Rusko - vlajka - Sport 2016
Rusko
  • 27:47 Gusev (Dacjuk)
  • 28:14 Gavrikov (Tělegin, Grigorenko)
  • 59:39 Kovalčuk (Zub, Zubarev)

Hezké páteční ráno, vítejte u online přenosu z hokejového utkání Česko - Rusko v rámci semifinále zimních olympijských her z Pchjongčchangu. Zápas začíná v 8:40.

Boj o medaile zaručen, přesto bude napětí ještě větší než ve čtvrtfinále, které každý turnaj rozděluje týmy na úspěšné a neúspěšné. Je tady totiž semifinále a možnost dostat se do olympijského finále. Po dvaceti a opět ve východní Asii. Zajímavá symbolika. V cestě českého týmu za vysněným boje o zlatou medaili však stojí hlavní favorit turnaje, Ruská sborná pod hlavičkou OSR, tedy olympijských sportovců z Ruska. Zřejmě nejsilnější tým na turnaji, který se po úvodním kolapsu sebral a kosí jednoho soupeře za druhým.

Úvodní zápas přinesl totiž velký šok. Svěřenci Olega Znarokse totiž začali výborně, po pár minutách vedli se Slovenskem 2:0 a měli šance přidat další branky. Jenže naši sousedé se dvěma slepenými góly vrátili do utkání a svého soupeře znervóznili. Slováci nakonec skórovali ještě jednou a vyhráli 3:2. Od té chvíle ale začali Rusové kosit jednoho soupeře za druhým. Dokázali porazit Slovinsko 8:2, USA 4:0 a ve čtvrtfinále také Norsko 6:1, 18 branek ve třech utkáních, průměr šest gólů na zápas. Česká obrana se musí mít na pozoru, hlavně před přesilovkami Rusů, důležité bude vyvarovat se zbytečných faulů jako v minulých zápasech. Přesto patří ruský výběr k poměrně oblíbeným soupeřům českých týmů.

Český tým měl ve čtvrtfinále i kus štěstí, když těsně před koncem zachránilo akcie týmu trefené břevno z hokejky O’Neilla nebo když v prodloužení Francouzovi vypadl puk po ráně Sanguinettiho, ale zastavil se před brankovou čarou. Přesto byl výkon Jandačových svěřenců kvalitní a má na čem stavět. Základním stavebním kamenem ale opět Pavel Francouz v bráně, muž, který za svá záda nepustil ani jeden z pěti nájezdů. Ten stejně jako dalších třináct českých hráčů působí v KHL a ruské hráče dobře zná. Mnozí čeští hráči mají v kádru soupeře své klubové spoluhráče, na to ale musí teď zapomenout a papírové favorita překvapit.

Hokejový turnaj hýbe celým českem a mezi velkou základnu fanoušků patří také žáci základních a středních škol, kteří v době utkání budou sedět ve svých lavicích. Někteří přemluví rodiče, aby jim napsali omluvenky, někteří o zápas přijdou. Jsou ale i takové školy, kde učitelé nechají na tento výjimečný své žáky koukat a přeruší tak tím svou výuku.

Než utkání začne, můžete si zkusit naši hru rolbař.

Sestava Ruska

 

Košečkin (I. Sorokin) - Vojnov, Gavrikov, Kiselevič, Nestěrov, Zub, Zubarev, J. Jakovlev - Kalinin, Andronov (A), Kovalčuk (A) - Kaprizov, Dacjuk (C), N. Gusev - Barabanov, Prochorkin, Širokov - Grigorenko, Kablukov, Tělegin - Mozjakin.

Sestava Česka

 

Francouz (Furch) - Polášek, Nakládal, J. Kolář (A), Mozík, Jordán, Kundrátek, O. Němec - D. Kubalík, Jan Kovář (A), M. Erat (C) - Červenka, Mertl, Martin Růžička - Sekáč, Koukal, Radil - Birner, Horák, Řepík - T. Zohorna.

Oba týmy nastoupily na led, český tým bude hrát v červených dresech, Rusové v bílých. 

Utkání právě začalo! 

1:16

Kaprizov zkoušel své štěstí ranou z ostrého úhlu, Francouz byl připraven. 

1:25

Také Kiselevič to zkusil neškodným nahozením, Francouz opět připraven.

3:03

Poprvé musel zasahovat Košečkin po ráně Řepíka od modré čáry, betonem ale obrovitý ruský gólman kotouč vyrazil. 

4:49

Dvojice Zub a Zubarev měla problém s dvojicí Červenka a Radil, která řádila za brankou Kočeškina. 

5:51

Po vyhození českého týmu nakonec Košečkin raději přikryl kotouč pod svou vyrážečkou. 

6:32

Rusové hráli v šesti, Češi budou hrát poprvé přesilovou hru. 

7:26

Dobře sehraná akce v přesilovce, Červenka nabil Mozíkovi, před Košečkinem ale nikdo nestál a ruský brankář jeho ránu v poklidu pokryl. 

8:32

Rusové jsou v plném počtu, českému týmu se početní výhoda příliš nezdařila. 

8:56

Rusové už byli rozjetí, ale Kovalčuk musel jít na modré čáře do kličky a spoluhráč Grigorenko mu vjel do ofsajdového postavení. 

9:15

Kiril Kaprizov proletěl mezi českými obránci a dostal se k zakončení bekhendem, naštěstí pro český tým minul bránu Pavla Francouze. 

Tomáš Chudý
23. 2. 2018
reklama