reklama
12:00 • ZOH 2018 • Rychlobruslení

Závod rychlobruslařek na 5000 metrů

Dobrý den, vítejte u online přenosu ze  závodu rychlobruslařek na 5000 metrů v rámci ZOH 2018 z jihokorejského Pchjongčchangu. Závod začíná ve 12:00. 

 

Hojně očekávaný závod pro české fanoušky je tu. Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková může již dnes dovršit unikátní zlatý hattrick na trati na 5000 metrů na třech po sobě jdoucích ZOH. Po Vancouveru 2010 a Soči 2014 bude chtít rodačka ze Žďáru nad Sázavou přidat další zlato i dnes. V sezóně, kdy se však česká rychlobruslařka trápila a nebyla v optimální formě, by však každá medaile byla velkým úspěchem. O medaile se ale bude prát i několik dalších favoritek!

Do závodu jde včetně Sáblíkové dvanáct nejlepších rychlobruslařek, které se utkají v šesti rozjížďkách. Velká rivalka Sáblíkové Ireen Wüstová z Nizozemska, která by obhajovala stříbro ze Soči se do finále nekvalifikovala. Nizozemsko však bude mít v ohni i tak žhavá želízka, a to Esmee Viserovou. Na medaili pomýšlí i sestra vedoucí ženy SP Japonka Nana Takagiová. Opomenout nemůžeme ani nestárnoucí Claudii Pechstainovou z Německa a Kanaďanka Ivanie Blondinová.

Martina chce odčinit nezdar z víkendového závodu na 3000 metrů, kdy jí medaile těsně utekla a skončila třetí. České reprezentace opět přál los a svou bitvu o cenný kov začne v poslední rozjížďce, tudíž bude znát časy soupeřek.

Startovní listina 

1. rozjížďka 
Annouk van der Weijdenová (NED) 
Marina Zujevová (BLR) 

2. rozjížďka 
Jelena Peetersová (BEL) 
Carlijn Schoutensová (USA) 

3. rozjížďka 
Nana Takagiová (JPN) 
Isabelle Weidemannová (CAN) 

4. rozjížďka 
Misaki Ošigiriová (JPN) 
Esmee Visserová (NED) 

5. rozjížďka 
Ivanie Blondinová (CAN) 
Claudia Pechsteinová (GER) 

6. rozjížďka 
Natalja Voroninová (OAR) 
Martina Sáblíková (CZE)

Sáblíková podle mnoha odborníků bude dnes největší favoritkou, jak již bylo zmíněno, Martině přál los. Podobně jako na trati na 3000 metrů bude její soupeřkou ve dvojici Natalja Voroninová z týmu Olympijských sportovců z Ruska. Ta se však na trojce neprojevila jako zcela ideální "partnerka", a tak Sáblíková kroužila po ovále převážně s velkým náskokem.

Na stadiónu už se vše schyluje k první jízdě. Martina Sáblíková si na svou jízdu ještě počká, nyní však může sledovat, jak si v úvodní rozjížďce povedou její soupeřky.

Závod začal!

Závod načíná rozjížďka mezi Annouk van der Weijdenovou z Nizozemska a
Marinou Zujevovou z Běloruska. 

Běloruska zatím na svou soupeřku výrazně ztrácí, po odjetí čtyř kol její ztráta činila bezmála tři a půl minuty.

Osm kol před koncem Běloruska náskok mírně stáhla, i přesto však stále na soupeřku z Nizozemí příliš nestačí a ztrácí lehce přes tři minuty. Holanďance zbývá 7 kol do konce.

Náskok se opět zvýšil, rychobruslařka z východu Evropy ztrácí nyní více než čtyři sekundy a zdá se, že van der Weijdenová stupňuje své tempo.

Tři kola před koncem už Nizozemka vede o téměř osm sekund, přesto ale bude muset ještě přidat, pokud by chtěla zabojovat o medailové umístění.

Annouk van der Weijdenová je v cíli a její čas činí 6:54;17. Nizozemka tak stanovila první čas celého závodu. Její soupeřka končí v poli poražených o více než deset vteřin.

Nyní už je připravena druhá rozjížďka, v níž se střetnou Jelena Peetersová z Belgie a Američanka Carlijn Schoutensová.  

Druhá rozjížďka je co se obou závodnic týče vyrovnanější, nicméně obě na vedoucí Nizozemku hodně ztrácí a jejich manko činí více než 7 sekund.

V polovině trati vede sice Američanka před Belgičankou o zhruba vteřinu a půl, nicméně jejich ztráta oproti první dvojici výrazně ztrácí.

Rychlobruslařka ze západu Evropy tři kola před koncem převzala vedení, nicméně její ztráta činí už více než 12 vteřin, a tak se obě rychlobruslařky posunou na třetí, respektive čtvrté místo.

Belgičanka Peetersová už je v cíli a její čas činí 7:10;26. Na vedoucí Nizozemku po hodně pomalé rozjížďce ztratila více než 16 sekund. 

Do třetí jízdy - poslední před přestávkou - se vydávají Nana Takagiová z Japonska
Isabelle Weidemannová z Kanady. 

16. 2. 2018
reklama