reklama
• Olympijské hry • 1. den

První den ZOH živě

Vítejte u on-line přenosu ze zahajovacího dne 23. olympijských her v Pchjongčchangu. Přenos začne v 7 hodin českého času.

První oficiální soutěžní den 23. zimních olympijských her v Pchjongčchangu je v plném proudu. Na programu bylo dnes ráno další kolo curlingového mixu, krátký program krasobruslařů v soutěži týmů a mužská i ženská kvalifikace v mogulech. Dalším, a vlastně jediným zbývajícím bodem oficiálního programu, je slavnostní zahájení, které začne v poledne českého času. Kompletní program si můžete projít zde.

Olympijské hry oficiálně začínají dnes, 9. února, a budou trvat sedmnáct dní do neděle 25. února. Redaktor Aktuálně.cz Aleš Vávra sepsal 14 důvodů, proč letošní olympiádu sledovat.  

Sportovní program olympiády je od časných ranních hodin v plném proudu, nicméně hry jsou zatím bez olympijského ohně. Ten zaplane až v průběhu slavnostního zahajovacího ceremoniálu, který začne ve 12 hodin českého času.

V zahajovacím olympijském dnu se v soutěžních disciplínách nepředstaví žádní čeští sportovci. Jako první potom začne závodit snowboardista Petr Horák, který v sobotu ve 2 hodiny ráno českého času nastoupí do slopestylu.

Již včera se v Pchjončchangu ale představili v kvalifikaci středního můstku (nejen) čeští skokané. Z českého kvarteta bohužel uspěli jen Roman Koudelka a Viktor Polášek. Hlavní závod je na programu v sobotu od 13:35.

ZOH 2018, skoky na lyžích: Viktor Polášek ZOH 2018, skoky na lyžích: Viktor Polášek | Foto: ČOV/Pavel Lebeda

První větší šance na medaili bude mít Česko v sobotu od 12 hodin, to odstartuje Martina Sáblíková na trati 3000 metrů. O chvíli později začne biatlonový sprint na 7,5 kilometru, ve kterém se představí Markéta Davidová, Jessica Jislová, Veronika Vítková Eva Puskarčíková.

Na poslední chvíli o účast na olympiádě usilovalo 45 ruských sportovců, s odvoláním u Arbitrážního soudu pro sport ale neuspěli.

Úvodním dnem her se vine stuha kanadských úspěchů. Odstartovali úspěšně kvalifikaci akrobatického lyžování a lyžování v boulích. Kanaďanům se dařilo také v týmové soutěži v krasobruslení a v curlingu. V zápase smíšených dvojic porazili Finsko 8:2.

Otevření se v Kangnungu nedaleko Pchjongčchangu dočkal Český dům. Slavnostního otevření se zúčastnil slovenský prezident Andrej KiskaMiloš Zeman se z akce omluvil.

"Neznám ve světě dvě země, dva národy, které by k sobě měly tak blízko jako Česko a Slovensko. Letos dokonce slavíme sté výročí vzniku našeho v minulosti tak úžasného Československa, které dnes reprezentují dva úžasné státy," řekl Kiska. "My na Slovensku vám vždy držíme palce, držte je i vy nám, a když budeme někdy bojovat proti sobě, třeba v hokeji, tak budeme samozřejmě fandit své zemi. Společně si ale přejme úžasné sportovní zážitky," dodal slovenský prezident.

Slovenský prezident Andrej Kiska přicestoval do Pchjongčchangu společně s hokejovým týmem. K hokejistům měl po prvním tréninku v Jižní Koreji krátký proslov.

Aktuální výsledky z curlingu smíšených dvojic:

3. kolo: Švýcarsko - USA 9:4, Kanada - Čína 10:4, OSR - Finsko 7:5, Norsko - Korea 8:3.

4. kolo: OSR - Čína 6:5, Korea - USA 9:1, Norsko - Švýcarsko 6:5, Kanada - Finsko 8:2.

Průběžné pořadí: 1. Kanada, Norsko, OSR a Švýcarsko všichni 3 výhry/1 porážka, 5. Korea 2/2, 6. Čína a USA 1/3, 8. Finsko 0/4.

Čeští reprezentanti sice dnes do soutěžního programu nezasáhli, zúčastnili se ale tréninků. Z kvarteta českých alpských lyžařů, kteří zasáhli do druhého tréninku na nedělní sjezd, byl stejně jako včera nejrychlejší Filip Forejtek. Na vítězného Christofa Innerhofera ale ztratil opět skoro tři sekundy.

Tisková konference alpských lyžařů (Filip Forejtek) Tisková konference alpských lyžařů (Filip Forejtek) | Foto: Milan Kammermayer

Další čeští sjezdaři na tom ovšem byli ještě hůře, byť Hudec a spol. alespoň neztratili na vítěze tréninku šest sekund jako včera.

Sjezdové lyžování - druhý trénink mužů na sjezd:

1. Innerhofer (It.) 1:18,97, 2. Jansrud (Nor.) -0,01, 3. Feuz (Švýc.) -0,44, …48. Forejtek -2,99, 60. Berndt -3,87, 67. Zabystřan -4,62, 70. Hudec (všichni ČR) -4,91.

V akci dnes byl také sáňkař Ondřej Hyman, který zasáhl do dnešního 5. a 6. tréninku. Obsadil přitom 30., respektive 25. místo.

Ondřej Hyman při tréninku na ZOH 2018 Ondřej Hyman při tréninku na ZOH 2018 | Foto: Reuters

Takhle to vypadalo při otevření Českého domu. Na pivo zašel slovenský prezident, kterému přiťukli šéf ČOV a čerstvý člen ČOV Jiří Kejval a také šéf Senátu Milan Štěch.

Andrej Kiska otevírá Český dům v Pchjongčchangu 2018 Andrej Kiska otevírá Český dům v Pchjongčchangu 2018 | Foto: Twitterový účet ASC Dukla

Vedle honorace na slavnostní zahájení dorazili i bobisté, kteří dnes mají volný den, a proto se jej rozhodli zpestřit cestou z horského střediska do přímořského. Na rozdíl od osmnáctiletých krasobruslařů se okamžitě vydali na pivo.

"Je to pecka. Pro prezentaci Česka je to paráda," řekl bobista Dominik Dvořák, kterému ani nevadilo, že bydlí ve druhé vesnici. "Autobusem je to asi půl hodiny, což není daleko. Je ale jasné, že by bylo fajn, kdyby byl dům blíž a mohli jsme sem zajít pěšky," pousmál se pilot dvojbobu i čtyřbobu.

Pokud se chcete o Českém domě dozvědět více, klikněte si na toto video:

O vůbec první medaili her poběží v neděli ráno běžkařky ve skiatlonu. Na závod, který začne v 8:15 našeho času, se chystá i největší česká naděje Petra Nováková.

"Hlavně ve spodní části hodně fouká. Každá holka pojede s respektem, aby jí nedošlo," popsala podle svých slov "zvláštní" trať Nováková pro ČTK. "Taktiku neplánuju, spíš budu reagovat, jak se pojede balíku," dodala upřímně.

Petra Nováková v sezoně 2017/18 Petra Nováková v sezoně 2017/18. | Foto: Svaz lyžařů ČR

Šárku Pančochovou čeká kvalifikace slopestylu v neděli nad ránem. Snad tentokrát nebude potřebovat náhradní helmu. Ta letošní mimochodem vypadá takto:

Pokud byste se chtěli o Pančochové a světě snowboardingu vůbec dozvědět více, nemůžeme než doporučit rozhovor, který s ní krátce před odletem do Koreje udělal kolega Miroslav Harnoch.

reklama